Futurisztikus megapolisz építése zajlik Szaúd-Arábiában, bemutatták a legújabb fejleményeket

2023 / 10 / 12 / Bobák Zsófia
Futurisztikus megapolisz építése zajlik Szaúd-Arábiában, bemutatták a legújabb fejleményeket
Épülnek NEOM komplexumának egységei köztük az a különleges város, ami egyetlen, 170 kilométer hosszú felhőkarcolóból áll majd, valamint a vízen lebegő Oxagon City és egy sivatagi síparadicsom is.

Szaúd-Arábia, az ország, ami az kőolaj kitermelésével alapozta meg jólétét, egyre inkább más irányokba fordul a gazdaságának jövőbeli biztosítása érdekében, ennek egyik folyamányaként a turizmus felfuttatására helyezik a hangsúlyt és a külföldi befektetők számára is vonzó környezetet igyekeznek kialakítani a sivatagi környezetben. A területen nem találhatóak ugyan nagyon változatos földrajzi struktúrák, az ország legnagyobb részét sivatag fedi és klímája is száraz és forró, de a megfelelő anyagi háttérrel elérhető, hogy a kietlen környezetben hatalmas, zöld városok vagy akár síeléshez alkalmas létesítmények épüljenek.

A hatalmas komplexum, amit átfogó néven NEOM-ként emlegetnek és az ország északnyugati részén foglal majd helyet, tartalmazni fogja a The Line-t, ami egy visszatükröződő bevonattal borított, több mint száz kilométer hosszan elnyúló, egybefüggő felhőkarcolót takar, Trojenát, a hegyekben készülő várost, ami a Közel-Kelet első síparadicsoma lesz, Oxagon City-t, a vízen lebegő okosvárost és Sindalah szigetét a Vörös-tenger mellett. A tervek rendkívül nagyratörőek, de a jelek szerint mégsem maradnak a jól hangzó koncepció fázisában, a Neom építéséért felelős szervezet ugyanis újabb videót tett közzé a konstrukciók jelenlegi állásáról, ami szerint az infrastruktúra kialakítása már elkezdődött. A kisfilmnek ugyan reklámhangulata van, de annyi már látható a felvételeken, hogy az alapokat lerakták a leendő városrészek területén.

Amennyiben Neom valóban elkészül, látványos megakonstrukciónak ígérkezik, de még mindig kérdéses lesz a sorsa. Egyfelől intő példaként szolgálhat a szomszédos Egyesült Arab Emírségekben készült, hasonlóan nagyszabású mesterséges szigetek (a Pálma-szigetek és a Világ-szigetek) története, amelyek nem váltották be maradéktalanul a hozzájuk fűzött reményeket, másrészt Szaúd-Arábia nemzetközi megítélése emberjogi fronton nem a legjobb, amit tovább komplikálhatnak a régióban történő események, az izraeli-palesztin konfliktus fokozódása is, ez szintén nem kedvez a turisták bevonzásának.

(Fotó: NEOM)


A fizika új csodája: egydimenziós gáz, ami kizárólag fényből áll
A fizika új csodája: egydimenziós gáz, ami kizárólag fényből áll
Először sikerült ilyen gázt, tehát egydimenziós fotongázt előállítani.
Íme Thorin valós sírja, avagy tényleg léteztek a barlanglakó törpök
Íme Thorin valós sírja, avagy tényleg léteztek a barlanglakó törpök
A maradványokat tényleg a Hobbit törpkirályáról, Tölgypajzsos Thorinról nevezték el, mivel egy olyan faj egyede volt, amely 50 ezer éve élt a barlangokban, és nem tartozott a homo sapiens sapiens közé.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.