A kormány június 24-én döntött úgy, hogy leállítja a területén zajló olajkutatást, a klímaváltozás elleni aktív cselekvés részeként. Nyilatkozatuk szerint a jövő nem az olajban rejlik, hanem a megújuló energiáké.
Grönland a világ legnagyobb területű szigete és Dániához tartozik de autonóm kormánya van, mely közleményben tudatta a világgal, hogy felelősséget kívánnak vállalni a globális klímaválság elleni küzdelemben.
Grönlandon ma nem folyik sem olaj sem földgáz-kitermelés, de a permafrost alatt az USA Földtani Kutatóintézetének becslése szerint 17,5 milliárd hordó feltáratlan kőolaj és 148 billió köbméter földgáz lehet.
A szigetlakók döntését erkölcsi és morális szempontból jelentősen felértékeli, hogy a kitermelés olyan tetemes mennyiségű profittal járna, ami legalábbis anyagilag teljesen függetleníthetné Grönlandot Dániától, ahonnan a sziget jelenleg évi 3,4 milliárd korona (540 millió dollár) támogatást kap. A Greenpeace üdvözölte és fantasztikusnak nevezte Grönland kormányának döntését.
A helyzetet bonyolíthatja, hogy Grönlandnak továbbra is érvényben van négy kiadott szénhidrogén-kutatási liszensze, melyek szerződésben vállalt kötelezettséget rónak a kormányzatra, időben addig, amíg az engedélyek birtokosai aktívan kutatnak. Az engedélyeket két kisebb cég birtokolja.
„Az én értelmezésem szerint a megmaradt liszenszekben már csak erősen korlátozott potenciál rejlik”- mondta el Mads Flarup Christensen, a Greenpeace Nordic főtitkára.
Grönland egyébként nem az első ország, aki ezt meglépi, mások is lemondtak már az olajkutatásról, így Dánia, Franciaország, Spanyolország és Írország is. Grönland kül-, védelmi- és biztonságpolitikájáról jelenleg Dánia dönt, ami évente kifizeti a sarkvidéki sziget költségvetésének kétharmadát támogatás formájában.
(Forrás: Time, AP Kép: Unsplash)