A szondát 2018-ban indították egy olyan hét éves küldetésre, melynek célja a Nap légkörének vizsgálata. A Parkert a misszió során különleges szénkompozit hőpajzs védi, ami 1400 Celsius fokos hőt is kibír, és ennek oltalmában 6 millió kilométerre közelíti majd meg Napunkat.
A Naphoz persze el is kell jutni, ezért a szonda először hétszer megkerüli a Vénuszt, és a bolygó gravitációs erejének segítségével megfelelő sebességre gyorsulva vesz kellő lendületet Napsúroló útjához.
Az űrszonda összesen 24-szer közelíti majd meg a Napot, és a 6 millió kilométeres maximális közelséggel hétszer közelebb jut hozzá, mint bármilyen eszköz korábban.
A most közzétett fotó a hintamanővernek nevezett körök során készült a Vénusz éjszakai oldaláról, a WISPR nevű nagylátószögű, látható fénnyel végzett megfigyelésekhez készült képalkotó rendszer segítségével.
“Felhőkre számítottunk, de a kamera egyszerűen átlátott rajtuk, egészen le a bolygó felszínéig” - mondta el Angelos Vourlidas, a John Hopkins Egyetem fizikai laborjának kutatója, a WISPR-program tudósa.
A fotón látható sötétebb régió, az Aphrodite Terra, ami a legnagyobb fennsík a Vénuszon, és nagyjából 30 Celsius-fokkal hűvösebb a környezeténél. A képen megfigyelhetők a horizonton, a légkör felső rétegében felfénylő, reakcióba lépő oxigénatomok.
A Vénusz a Naptól számított második bolygó, 224,7 földi nap keringési idővel, és ez a Hold után a legfényesebb objektum az éjszakai égbolton. A bolygó a “kalauzcsillagok” közé tartozik, azaz a történelem során segítette az embereket a tájékozódásban utazásaik során, ami miatt számos hangzatos nevet is kapott, mint például Hajnalcsillag, Esti csillag, vagy a kettő egyben, az Esthajnalcsillag. A „csillag” elnevezés természetesen nem csillagászati megállapítás, pusztán népies szóhasználat.
A friss fotó a Parker Solar Probe Vénusz körüli harmadik köre során készült, még 2020 júliusában. Az legutóbbi fotókat idén február 20-án készítette, ezeket majd áprilisban teszi közzé a NASA.
(Forrás: NASA Kép: NASA)