Ha Hepatitis C-re fejlesztett gyógyszerel kombinálják, a Remdesivir tízszer hatásosabb a Covid terápiájában

2021 / 04 / 29 / Felkai Ádám
Ha Hepatitis C-re fejlesztett gyógyszerel kombinálják, a Remdesivir tízszer hatásosabb a Covid terápiájában
Kezdjük az elején: miért próbálja mindenki a Remdesivirrel meggyógyítani a SARS-CoV-2 okozta megbetegedést?

Ha vissza akarunk menni a kályháig, ennek oka, hogy a világjárványt okozó koronavírusra nem létezik gyógyszeres terápia, ezért jelenleg több módon próbálják elérni, hogy a SARS-CoV-2 ne betegítsen meg embereket – az első, legbiztosabb út a prevenció, tehát hogy már eleve el se kaphassuk a vírust. Erre szolgálnak a védekező intézkedések, de ezért kapjuk az oltásokat is. A gond akkor következik be, ha mégis megbetegedtünk. Ekkor – mivel nincs a vírusra gyógyszer – úgynevezett fenntartó terápiában részesülünk, vagyis a betegség súlyosságától függően különböző módszerekkel támogatják a szervezetünk, amíg az magától le nem győzi a vírust. Az igazi megoldás természetesen egy olyan gyógyszer lenne, amely leszámol a vírussal a szerveztünk helyett. Ez sincs beláthatatlan messzeségben, az előző hónapban a Pfizer például már elkezdte egy koronavírusra szánt gyógyszer klinikai tesztelését – ez tehát nem az oltás, ami a prevencióban segít, hanem egy olyan, kifejezetten erre a koronavírusra fejlesztett szer, amit akkor kell bevennünk, amikor tapasztaljuk magunkon a tüneteket.

Amíg azonban ilyen gyógyszerek nem állnak/álltak rendelkezésre, addig már meglévő szereket is vizsgáltak, hátha azok hatásosak lehetnek a Covid-terápiájában. Ezen szerek egyike a Remdesivir, amely egy eredetileg az ebola ellen fejlesztett vírusirtó. A Remdesivir kapcsán sokan tápláltak nagy reményeket, de ezeket szétoszlatta a WHO kiterjedt kutatása, amely szerint a klinikumban ez a gyógyszer nincs hatással a Covid miatti elhalálozásra, sem arra, hogy egy páciens lélegeztetőgépre kerül vagy sem, illetve a betegség többi kimenetelét sem tudja befolyásolni. Erről egyébként már mi is többször írtunk korábban:

A WHO most már egyenesen azt tanácsolja, hogy a Covid19-et egyáltalán ne kezeljék remdesivirrel Eddig azon az állásponton voltak, hogy a járvány kezelésében egykor nagyreményű szer szimplán csak nem hatásos, de most már azt ajánlják, hogy koronavírus-fertőzés esetén senkit se kezeljenek ezzel. A legsúlyosabb állapotú betegeket sem.

A Remdesivir ugyanakkor, ahogy arról szó volt, vírusirtó (bár a gyakorlatban az ebola ellen sem működött igazán a kezdeti reményteli eredményeket követően), és a vírusokban akadnak bizonyos hasonlóságok. Mint azt a SciTechDaily cikke összefoglalja, egy ilyen gyógyszer több módon veheti fel a harcot ezekkel a kórokozókkal – a Remdesivir például azt az RNS-polimeráz enzimet támadja, amely szükséges ahhoz, hogy a vírus az emberi sejtet a saját szaporodására tudja „átprogramozni”. Más szerek – így például a mostani vizsgálatban szereplő, a hepatitis C-re kifejlesztett gyógyszerek pedig azokat a proteáz enzimeket veszik célba, melyek létfontosságúak a vírus működése szempontjából. Vagyis a kutatók arra gondoltak, hogy a kettő kombinálásával a vírust több irányból is „tűz alá vennék”, ami miatt kialakulhatna egy szinergikus hatás – tehát hogy a gyógyszerek egymás hatását erősítenék. Hamarosan rájöttek arra, hogy két olyan proteáz is akad a koronavíruson, amely megegyezik a hepatitis C azonos enzimjeivel, így végül három olyan, már használatban lévő hepatitis C-re fejlesztett gyógyszert azonosítottak be, melyek épp ezt a két proteázt támadják. Ezeket a Remdesivirrel kombinálva pedig fel is lépett a szinergikus hatás, mivel a Remdesivir a vírus szaporodást gátolta, míg a hepatitis gyógyszerek a kórokozó működését.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy például a simeprevir nevű szer jelenléte mellett a Remdesivirből a szokásos adag tizede is elég volt ahhoz, hogy a vírusok 90 százalékát gátolják a fertőzésben. A kisebb adag Remdesivir pedig természetesen kevesebb mellékhatást is jelent. Ráadásul ez a hatás működik a többi, jelenleg fejlesztés alatt álló, a Remdesivirhez hasonlóan a polimerázra ható szerek esetén is, melyek közül legalább egy szájon át szedhető tabletta lesz (a Remdesivir intravénásan adható csak be kórházban) – vagyis ez a kutatás is közelebb visz minket egy nagyon erős, akár otthon is alkalmazható koronavírus-gyógyszer megjelenéséhez.

További cikkek a témában:

A HIV elleni védőoltás itt toporog már a küszöbön A már most rendkívül sikeres módszer további fejlesztését épp az az mRNS-technológia pörgetheti fel, amely a Covid19 miatt került kifejlesztésre.

Az USA-ban leállították a Johnson&Johnson vakcinájának alkalmazását Az USA-ban azért függesztették fel a Janssen vakcina használatát, mert a beoltásukat követő két hétben hat olyan esetet regisztráltak, amikor a beoltott szervezetében vérrög keletkezett.

A hazai megfigyelések alapján befolyásolhatja a vércsoport a koronavírus-fertőzés lefolyását Már a világjárvány kitörésének a kezdetén is felmerült, hogy bizonyos vércsoportú emberek védettebbek a fertőzéssel szemben. Egy hazai szakértő a magyar tapasztalok alapján úgy véli, hogy ez a helyzet.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
Vért könnyezett Vlad Tepes havasalföldi fejedelem, azaz Karóbahúzó Vlad
Vért könnyezett Vlad Tepes havasalföldi fejedelem, azaz Karóbahúzó Vlad
Évszázadok távlatából még mindig sok érdekes részletre derül fény a kegyetlenségéről ismert uralkodóról, akinek kedvenc kivégzési módszere a karóbahúzás volt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.