Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra

2025 / 03 / 09 / Bobák Zsófia
Halottnak nyilvánították az űreszközt, ami magyar műszert is vitt a Holdra
Az Intuitive Machines második holdi küldetése kísértetiesen hasonlóra sikerült, mint az első: az űreszköz ezúttal is landolt, de közben az oldalára dőlt.

Az Intuitive Machines Athena leszállóegysége március 6-án érkezett meg a Holdra, azon belül a Mons Mouton hegység területére, ahol a tervek szerint két hétig végezték volna az űreszköz által szállított tudományos berendezések a munkájukat. A leszállóegység fedélzetén helyet kapott a NASA számos műszere, két apró rover és egy ugráló drón mellett a magyar Puli Space Technologies két neutron spektrométere is, amelyekkel a vízjég nyomai után kutattak volna a szakértők.

A leszállóegység landolása után az irányítóközpont nem tudta azonnal megerősíteni az Athena pozícióját: annyit tudtak biztosan meghatározni, hogy az űreszköz megérkezett a Holdra, de a hiányos adatok miatt várni kellett az első képekre ahhoz, hogy bebizonyosodjanak a sejtések, és kiderüljön, hogy a leszállóegység valóban nem a lábán állt meg, hanem az oldalára dőlt a felszínre érkezés után. A történelem ebben az esetben megismételte önmagát, így végződött ugyanis az Intuitive Machines első missziója is tavaly februárban, mikor az Odysseus leszállóegység járt majdnem ugyanígy az IM-1 küldetés során, valamint szintén a tavalyi év januárjában a Japán Űrügynökség (JAXA) SLIM leszállóegysége is orra bukott a Holdon ereszkedés közben. A felboruló űreszközök általában egy darabig még tudnak funkcionálni, és az általuk szállított berendezések limitált ideig végezhetnek feladatokat, de amennyiben a napelemek nem a megfelelő pozícióban állnak, az energiaforrások hamar kifogynak, és a misszió idő előtt véget ér.

Az Athena esetében az űreszköz felvételeinek tanúsága szerint a probléma súlyos volt: a leszállóegység szó szerint feldobta a talpát,

vagyis két lába a levegő meredt, a napelemek pedig ebben a helyzetben nem biztosítottak energiát az akkumulátorok töltéséhez.

A rakományokért felelős cégek azonban a rövidre szabott időben sem tétlenkedtek, és mindenki próbálta a legtöbbet kihozni a maga berendezéseiből. A Puli Space a Vízszimatolót (Puli Lunar Water Scooper) már a Hold felé tartó úton beüzemelte, és a Holdon 40 percig működtette, miközben telemetriai adatokat fogadtak tőle. A déli pólus vízjege utáni kutatás így meghiúsult ugyan, de az bebizonyosodott, hogy az eszköz képes hibátlanul működni a kíméletlen, mínusz 55 Celsius-fokos környezetben is. A NASA szintén működésbe hozta egyik berendezését, a PRIME-1 (Polar Resources Ice Mining Experiment 1) nevű fúrórendszert, ami demonstrálta működőképességét a Holdon, és az MSOLO tömegspektrométerrel az Athena által kibocsátott gázok összetevőit is detektálták.

Az IM-2 missziót az Intuitive Machines március 6-án hivatalosan is lezártnak nyilvánította, de már készülnek a folytatásra - a NASA még két misszióra szerződött a céggel, amelyek közül a következő, IM-3-at már 2026-ban megvalósítják a tervek szerint. Hogy miért is borult fel az Athena, arról egyelőre nem árult el részleteket a cég, de elmondásuk szerint a déli pólus közelében többek között azért sem kísérelnek meg túl gyakran landolást az űrprogramok során, mert a környezet nem éppen ideális a leszálláshoz: a felszín egyenetlen, a fényviszonyok nem megfelelőek, és a Földdel való kommunikáció is problémákat tartogat. A leszállóegység az Intuitive Machines szerint 250 méterre, a NASA szerint 400 méterre a kijelölt érkezési ponttól landolt, a Mons Mouton területén, ami egy 6000 méter magasságig nyúló, 100 kilométerre terjeszkedő hegység a Hold déli részén. Először a történelemben az ISRO-nak (Indiai Űrkutatási Szervezet) sikerült elérnie a holdi déli sarkvidéket, mikor 2023. augusztus 23-án landolt a Vikram leszállóegységük a Chandrayaan-3 küldetés keretén belül.

(Fotó: Intuitive Machines)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.