Harminchét év időutazás a lakóhelyünkről Google Earth-ben

2021 / 04 / 16 / Felkai Ádám
Harminchét év időutazás a lakóhelyünkről Google Earth-ben
2017. óta a héten érkezett a Google Earth legnagyobb frissítése, ami minden szempontból új dimenziót ad ehhez a szolgáltatáshoz.

Miként a kapcsolódó blogbejegyzésben írják, a több mint 24 millió műholdképnek köszönhetően, mely az elmúlt 37 évből származik, a jól ismert Google Earth 4D élménnyé változik – vagyis a bolygót immár nem csak térben, de az időben történő változások ábrázolásával is megfigyelhetjük: ez a Google Earth Timelapse. Mindez már most számos területen hoz látványos és fontos eredményt, de még izgalmasabb, hogy hova fejlődhet az időbeliséggel is felruházott Google Earth.

A felhasznált technológia a Carnegie Mellon University CREATE laboratóriumának szakértői segítségével valósult meg, és feltehetően nem érzékelteti eléggé a teljesítményt, ha úgy fogalmazunk, hogy mindez – ember és gép számára egyaránt – herkulesi munka volt. A Timelapse szédítő számokra lefordítva a következőképp fest: több mint 24 millió műholdképet használtak fel az 1984 és a 2020 közti időszakból, ami sok kvadrillió pixelnek felel meg. Ezekből a felvételekből pedig egyetlen, 4,4 terapixeles videómozaikot készítettek – és ez a Föld elmúlt 37 évét ábrázoló, iszonyatos méretű felvétel maga a Timelapse, amely 530 ezer 4K-felbontású videónak felel meg. A 20 petabájtnyi adatot a Google Cloud több ezer gépe 2 millió órányi számítási idő alatt rendezte ebbe a videómozaikba.

Mivel a kezdeményezés egyik célja éppen az, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelemre például az olvadó gleccserek vagy az eltűnő erdők bemutatásával, kicsit fura lett volna, ha ezen mégoly nemes cél érdekében ugyan, de elfüstölnek rengeteg energiát az említett számítások kapcsán – ám a blogbejegyzésben megnyugtatnak minket, hogy ilyesmiről szó sincs, a szükséges számítás a Google karbon-semleges, teljesen megújuló energiákkal működő adatközpontjaiban zajlott.

Az eredmény pedig nem csak a Google Earth kapcsán jelentős előrelépés, hanem – legalábbis a vállalat tudomása szerint – ez az eddigi legnagyobb videó a Földön, ami tehát stílszerűen magáról a Földről készült. Egyébként a Google Earth Timelapse már évek óta működött a Google Earth Engine részeként (ami egyébként a Google Earth-től egy teljesen különálló interfész), de ez eddig csak 2D-ben volt elérhető. Most azonban az összes adat rákerült a Google Earth 3-dimenziós földgömbjére, így megnézhetjük, miként terjeszkednek a városok vagy éppen tűnnek el az erdők. Természetesen a fotókat nem csak rá kellett illeszteni a megfelelő helyen a virtuális földgömbre, hanem még rengeteg utómunkára, korrekcióra is szükség volt.

A rossz hír, hogy több helyen a Timelapse még nem működik túl látványosan, és Budapest például némileg sajnos itt említhető, bár a város terjeszkedését az elmúlt 37 évben azért nyomon lehet követni. Egyelőre sajnos az épületeket sem láthatjuk 3 dimenzióban, vagyis pontosabban: ebben a módban nem érhető el a Timelapse – pedig a városkép változása igazán izgalmas látnivaló lenne. Egyébként a Timelapse-ben a Google Earth javasol látnivalókat, mint az erdők visszahúzódását és a glecsserek olvadását – és ezek rendkívül látványosak, de igazán mégis inkább a jövő ígérkezik izgalmasnak, amikor talán részletesebben is megfigyelhetjük akár a lakhelyünk változását is néhány évtizedre visszamenőleg. A Timelapse fejlesztése ugyanis nem maradt abba, jelenleg is folyik.

A természetvédelemre visszatérve a Google Earth Timelapse remek oktatási segédeszköz, és az anyagok egyébként a Creative Commons Attribution 4.0 besorolás alá esnek – tehát szabadon felhasználhatóak, csak forrásként meg kell jelölnünk a Google-t.

A kedves olvasó pedig most már nyilván arra kíváncsi, hogy miként próbálhatja ki. A legegyszerűbb mód a következő:

Kattintsunk ide!

– Jobb oldalt látható lesz egy "Search the planet..." felirat (fenti képen vörössel bekarikázva), és ide írjuk be annak a helynek vagy településnek a nevét, amit keresünk.

– Ezt követően a Timelapse magától elindul, de jobboldalt fent mi magunk is kiválaszthatjuk az évet, amire kíváncsiak vagyunk.

A Google egyébként több mint 800, igen látványos Timelapse videót töltött fel, melyeket itt érhetünk el, de akár a YouTube-on is megtekinthetünk.

(Kép: Google/Google Earth Timelapse)

További cikkek a rakétán:

A Google útvonaltervezője környezetbaráttá válik A Google Maps alkalmazás hamarosan megkezdi a járművezetők intelligens  forgalomirányítását, minimalizálva a szén-dioxid-kibocsátást - jelentette be a társaság kedden.

Összefogást indít a Google a személyes iratok, autó- és lakáskulcsok biztonságos digitalizálására Az Android Ready SE Alliance kezdeményezés lényege, hogy az autó- és lakáskulcs, a különböző igazolványok, sőt a pénztárca komplett tartalma is az okostelefonra költözhessen. Jelszó: adatbiztonság mindenekfelett.

A telefonunk segítségével már azt is megnézhetjük, hogy mi van a Föld túloldalán A Google most egy teljesen haszontalan, mégis lebilincselő ötletet valósított meg.


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.