Hat éven belül képesek lehetünk visszanöveszteni a fogainkat

2024 / 05 / 31 / Bobák Áron
Hat éven belül képesek lehetünk visszanöveszteni a fogainkat
Szinte nincs is olyan ember a világon, aki élete során ne veszítené el legalább egy-két fogát, de az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a 60 év feletti korosztályban már az sem számít ritkának (23%), hogy valakinek egyáltalán nincsenek fogai. Bár erre a problémára ma még csak olyan megoldások léteznek, mint például a műfogsor vagy a fogpótlás, elképzelhető, hogy akár néhány éven belül vissza is tudjuk majd növeszteni a fogainkat.

Ahogy arról a New Atlas beszámolt, a kiotói egyetemi kórház kutatói hamarosan megkezdik a klinikai tesztjeit egy olyan intravénás gyógyszernek, ami a várakozások szerint beindítja az embereknél a fognövekedést. A gyógyszert tavaly már sikeresen tesztelték egereken valamint görényeken, és bár az ilyen állattesztekből a legtöbb esetben nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, a szóban forgó gyógyszer esetében mindenképpen jó jel, hogy az ezekben az állatokban megtalálható USAG-1 fehérje nagyon hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint az emberekben.

Ez azért fontos, mert a kutatások szerint az emberi szervezetben az USAG-1 fehérje gátolja a fognövekedést, ezt viszont a kiotói egyetemen kifejlesztett készítmény képes deaktiválni, így biztosítva, hogy a csont morfogenetikus fehérjék új fogak növekedését idézzék elő. A néhány hónapon belül kezdődő, és csaknem egy évig tartó klinikai tesztek során a kutatók először olyan 30 és 64 év közötti férfiakon tesztelik majd a gyógyszert, akiknek legalább egy foguk hiányzik; ha sikerrel járnak, akkor a következő lépésben olyan 2 és 7 év közötti gyerekek következnek, akik anodontiában, vagyis veleszületett foghiányban szenvednek. Ez a genetikai rendellenesség a lakosság mintegy 1%-át érinti, és amellett, hogy étkezési és beszédproblémákhoz vezethet, negatívan befolyásolhatja az arccsontok (például az állcsont vagy az állkapocs) növekedését is.

A klinikai tesztek következő szakaszában a készítményt olyan embereken fogják tesztelni, akik edentulizmus vagy külső tényezők következtében legalább egy és legfeljebb öt állandó fogukat elveszítették. Ha a kísérletek a kívánt eredményeket hozzák, akkor ezután a gyógyszer a nagyközönség számára is elérhetővé válhat, amire a kutatók várakozásai szerint akár hat éve belül sor kerülhet.

(Borítókép: Flavio Coelho/Getty Images)

Miért volt az ókori rómaiaknak jobb és egészségesebb a foguk, mint a modern embereknek? Mai szemmel a római fogorvoslás kész rémálom, ettől független általában a népességnek jobb állapotban volt a fogazata, mint a modern európaiaknak – méghozzá egyetlen ok miatt.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.