Múlt héten számoltunk be arról a Rakétán, hogy Sam Altman, a ChatGPT-t létrehozó OpenAI vezetője igyekszik a lehető legóvatosabban fogalmazni a GPT-4-gyel kapcsolatban. A nyelvi modellről, ami a chatbot működését, tudását meghatározza, azt pletykálják, hogy százhetvenöt milliárd helyett százbillió paraméterrel dolgozik majd, vagyis sokkal nagyobb mennyiségű adaton edzik, ám Altman leszögezte, hogy "teljes kamu" ez a szám. Majd hozzátette:
"az emberek könyörögnek azért, hogy csalódjanak, és ez így is lesz".
Úgy tűnik, hogy nem kell túl sokáig várnunk arra, hogy meggyőződjünk a program új képességeiről: a TechCrunch-on olvasható cikk szerint heteken belül megjelenhet a GPT-4 a Microsoft keresőjében, a Bingben. Ezzel az eszköz az internetes találatok szokásos megjelenítése mellett, helyett emberi nyelven válaszolhat a begépelt keresésekre. Ráadásul a GPT-4 segítségével nemcsak precízebben, hanem gyorsabban tud MI-alapú válaszokat adni, mint a jelenlegi, 3.5-ös verzióval lehetséges lett volna.
Ugyan azt már az év elején sejteni lehetett, hogy a szoftveróriás így akarhatja megszorongatni a keresők versenyében toronymagasan vezető Google-t, de hogy ilyen gyorsan elkészülnek a válaszukkal, arra kevesen számítottak. Így különösen érhető, hogy a Google-nél korábban vörös riasztást rendeltek el a kialakult helyzet miatt, hiszen a vállalatnál eddig ódzkodtak a mesterséges intelligencia ilyen jellegű használatától, "reputációs kockázatokra" hivatkozva. A Microsoft a hírek szerint nem csak a kereséseknél, hanem az Office termékcsaládban, például a Wordben vagy az Outlook levelezőprogramban is igénybe venné az OpenAI mesterséges intelligenciáit, ami szintén indokolhatja a két cég közt nemrég tető alá hozott, többmilliárd dolláros megállapodást. Az irodai szoftvereknél természetesen ugyanúgy komoly versenytársa egymásnak a Google és a Microsoft, mint a keresőknél.
A TechCrunch emellett több érdekes pletykáról is beszámolt a ChatGPT-vel, a GPT-4-gyel, sőt, a Dall-E képgenerátorral kapcsolatban. Állítólag az OpenAI arra készül, hogy a web mellett közvetlenül mobilalkalmazásként is használható legyen a chat szoftvere, a Dall-E pedig már nem csak állóképeket, hanem mozgóképeket is megpróbál majd készíteni egyszerű, szöveges kérések alapján.
(Borítókép: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)