Hétszer kevesebb, sérüléssel járó ütközésben vesznek részt az önvezető autók, mint a hús-vér sofőrök

2023 / 12 / 22 / Pőcze Balázs
Hétszer kevesebb, sérüléssel járó ütközésben vesznek részt az önvezető autók, mint a hús-vér sofőrök
Egy friss tanulmány szerint a Google-höz tartozó Waymo teljesen önvezető járművei nyolcvanöt százalékkal ritkábban érintettek sérüléssel járó ütközésekben, mint az emberi sofőrök. Emellett közel hatvan százalékkal kisebb az esélye, hogy a baleseteikhez rendőrt kell hívni. A biztató eredmények jól jönnek a kisebb-nagyobb kríziseken keresztülmenő iparágnak.

Az elmúlt fél év nem lesz az önvezető technológiával foglalkozó vállalatok kedvence. San Franciscóban tüntetéseket szerveztek a robottaxik ellen, megszületett az ítélet az első, AV-okozta halálos baleset ügyében, a Teslának vissza kellett hívnia az Autopilotját, a GM Cruise nevű leányvállalata pedig egy baleset után elvesztette a robottaxi-engedélyét, a vezérigazgatóját, majd ideiglenesen leállította a működését és elbocsátotta a dolgozói negyedét. Ráadásul a céget azzal vádolják, hogy az elvonszolt gyalogosról szóló videófelvételeket vissszatartották a hatóságok elől. Mindennek fényében jó volt olvasni a The Verge cikkét arról, hogy a konkurens Waymo úgy látja, hogy

a járművei lényegesen kevesebb baleset részesei, mintha emberek vezetnék azokat.

Az arizónai Phoenixben, illetve a kaliforniai San Franciscóban és Los Angelesben megtett hétmillió mérföldre vetítve ez azt jelenti, hogy tizenhéttel kevesebb sérülés, és hússzal kevesebb, rendőrségnek bejelentett ütközés történt, hála a rendszereiknek. A cégnek minden ilyen eseményt, a legkisebbeket is jelentenie kell a közúti közlekedésbiztonsági hatóságnak (NHTSA); sérüléssel járó ütközésből ez egyébként összesen hármat jelent, amelyek közül egyik sem volt súlyos. Az emberek egymillió mérföldenként átlagosan 2,78-szor ütköznek, a Waymonál ez mindössze 0,41 esemény egy ekkora távon. Ráadásul a vállalatnál arra is ügyeltek, hogy mivel korlátozott területen közlekedhetnek a járműveik, például nem használnak autópályákat, ezért az adatokat statisztikailag korrigálniuk kellett. Korábban egy biztosítótársasággal együttműködve jutottak hasonlóan biztató eredményekre, igaz, azt fontos hozzátenni, hogy emberi sofőröknél százmillió mérföldenként történik egy haláleset, vagyis a hétmillió mérföld alapján nem lehet minden tényezőt és lehetséges kockázatot elemezni. Akárhogy is, a Wired által megszólaltatott szakértők szerint az eredmények optimizmusra adnak okot és megbízhatóak - mindkét tényezőre nagy szüksége van most a szektornak.

(Borítókép: Waymo)


Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
Egy egyszerű megoldás, amivel végre ténylegesen kihasználhatod azt a sávszélességet, amiért fizetsz
A legtöbb ember valószínűleg nem is tud róla, de a sávszélességnek, amiért komoly pénzeket fizetnek az internetszolgáltatójuknak, csupán egy részét használják ki. Most mutatunk egy olyan megoldást, amivel ez a probléma egyszer s mindenkorra megoldható.
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.