A Facial Tracker tulajdonképpen nem más, mint a HTC legprofibb sisakjának, a szemmozgásunkat is követő Vive Pro Eye-nak az aljára erősíthető dupla kamera, ami a gyártó állítása szerint 38 különböző arckifejezést képes felismerni, így a virtuális karakterünk is tud mosolyogni, vicsorítani, grimaszolni. Játék közben persze általában teljesen mindegy, hogy a karakterünk milyen arcot vág, ám az elmúlt időszakban egy sor olyan ötlet látott napvilágot, aminek a célja egy valódi virtuális világ (úgynevezett metaverzum) megteremtése lenne: a Manovában, az AltspaceVR-ban vagy a Facebook által fejlesztett Horizonban virtuális környezetben szocializálódhatunk valódi emberekkel, koncerteket, előadásokat tarthatunk vagy hallgathatunk, beszélgethetünk és játszhatunk az ismerőseinkkel, egy ilyen környezetben pedig már sokkal fontosabb, hogy a karakterünk arca is kifejező legyen.
A 139 eurós, vagyis kábé 51 ezer forintos áron debütáló Facial Tracker pontosan ezt a lehetőséget hozza el azzal, hogy követi az ajkak, az állkapocs, a fogak, a nyelv, az áll és az orcák mozgását, a beépített infravörös fénynek köszönhetően pedig sötétben is használható. Hogy mit várhatunk a kiegészítőtől, arról a Frooxius nevű fejlesztő videójából kapunk némi ízelítőt, aki egyébként Neos néven maga is egy virtuális metaverzumot fejleszt.
A HTC a Facial Tracker mellett bemutatta a Tracker nevű eszköze legújabb, 3.0-ás változatát is, ami a felhasználó teljes testes követését teszi lehetővé. A cég sajtóközleménye szerint az eszköz kisebb, könnyebb és jóval tartósabb lett, mint a korábbi modell, így egy töltéssel akár már hét órán keresztül is folyamatosan használható. Ennek az ára szintén 51 ezer forint körül mozog, és a Facial Trackerhez hasonlóan március 10-től került forgalomba Európában.