Borzasztóan furán mutatták be a Huawei legújabb csúcstelefonját

2023 / 09 / 07 / Bobák Áron
Borzasztóan furán mutatták be a Huawei legújabb csúcstelefonját
A Huawei a hagyományos bemutatót kihagyva egyszerűen csak elkezdte értékesíteni a Mate 60 Prót Kínában. A telefonról ráadásul azt sem árulták el, hogy milyen processzor van benne, noha az első beszámolók alapján hangosan kéne ünnepelniük magukat.

A Mate-sorozat hagyományosan a Huawei elsőszámú zászlóshajójának számít, amelynek megjelenését évről-évre egy nagyszabású bemutató keretében jelenti be a gyártó. Az idei modellel kapcsolatban arról szóltak a hírek, hogy a Mate 60 Pro valamikor szeptember első felében fog befutni, ennek fényében nem csoda, hogy mindenkit meglepett, amikor a Huawei augusztus 29-én egyszerűen elkezdte értékesíteni a készüléket. Hogy ez mennyire váratlan húzás volt a kínai gyártótól, azt jól jelzi, hogy állítólag még a hivatalos viszonteladók sem tudtak róla előre.

Az, hogy a telefon első körben csak Kínában lesz elérhető, egy kínai gyártó esetében ma már nem számít szokatlannak, a Huawei esetében viszont valamennyire meglepő, hogy nemzetközi forgalmazásról egyelőre nem érkezett hír a Mate 60 kapcsán. Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium által 2019-ben kivetett embargó okozta kaotikus évek után a gyártó az utóbbi időben érezhetően igyekezett visszatérni a megszokott kerékvágásba, így például a P60 Pro márciusi bemutatásakor már azonnal lehetett tudni azt is, hogy a telefon Európába májusban fog megérkezni. Az új készülékkel kapcsolatban viszont közel sem ez a legnagyobb furcsaság.

A kereskedelmi embargó számtalan különböző okból érintette rosszul a Huaweit, akik először csak annak a lehetőségétől estek el, hogy amerikai cégekkel kereskedjenek, majd az amerikai technológiát használó cégeknél is tiltólistára kerültek. Ennek a két leglátványosabb eredménye az volt, hogy a Huawei telefonjaiból eltűntek a Google alkalmazásai valamint az a GMS (Google Mobile Services) névre keresztelt keretrendszer is, amire számos más alkalmazás is támaszkodik, emellett pedig a kínai gyártó telefonjait az 5G-s adatkapcsolat lehetőségétől is megfosztotta az embargó. A Huaweinek a tiltás miatt 2020-ban a saját tervezésű (de más cégek által gyártott) HiSilicon chipjéről is le kellett mondania, és bár külön engedéllyel azóta is vásárolhattak processzorokat a Qualcommtól, ennek a feltétele az volt, hogy az amerikai gyártó 5G-képes chipeket nem adhatott a Huaweinek. Ez az elmúlt években értelemszerűen egyre komolyabb problémát okozott a Huaweinek, hiszen az 5G-adatkapcsolat lehetősége ma már nem csak a csúcskategóriás, de még a középkategóriás telefonoknál is teljesen általánosnak számít.

Ahogy arról a P60 Pro tesztjében már írtunk, az első problémát a Huaweinek mostanra úgy ahogy sikerült megoldania, hiszen a más márkájú telefonokat emuláló GBox alkalmazással a Google szolgáltatások is visszavarázsolhatók a Huawei-telefonokra, a szolgáltatás pedig kisebb - feltehetően csak kezdeti - hibáktól eltekintve valóban kifejezetten használhatónak tűnik. Bár ettől a Huawei telefonjai természetesen nem lesznek jobbak, mint a konkurencia, de a jelentős árkülönbséget figyelembe véve már nem elképzelhetetlen, hogy a felhasználók egy része át- vagy visszapártoljon a cég telefonjaihoz.

A Mate 60 Pro boltokba kerülése kapcsán viszont olyan hírek láttak napvilágot, hogy a Huaweinek a másik sarkalatos problémán is sikerült felülkerekednie, azaz az új telefonban 5G-s adatkapcsolat is található, ám a tisztánlátást némileg megnehezíti, hogy a cég egyelőre semmit nem kommunikált ezzel kapcsolatban. Sőt, ahelyett, hogy büszkén hirdették volna, a Huawei inkább ennek az ellenkezőjét választotta, és

a készülék hivatalos adatlapján egyáltalán nem tüntették fel, hogy abban milyen processzor található, az adatkapcsolati lehetőségek közül pedig egyszerűen kihagyták a mobilhálózatokra vonatkozó részt, mintha ilyesmi nem is lenne a telefonban.

Ez már önmagában is elég meglepő egy olyan készülék esetében, ami azonnal boltokba is került, hiszen így maguk a vásárlók sem tudhatták előre, hogy mit kapnak a pénzükért, de még meglepőbb annak tükrében, ami azóta kiderült. A kínai felhasználók természetesen azonnal nekiugrottak szétszerelni a Mate 60 Prót, így annyi ma már biztos, hogy a benne található chip egy HiSilicon 9000S, amit a kínai Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) gyártott le a Huaweinek. Ez a GizmoChina szerint 7 nanométeres gyártási technológiával készült, a teljesítménye pedig nagyjából a tavalyelőtti androidos csúcskészülékek Snapdragon 888 processzorával vetekszik, ami ugyan elsőre nem hangzik lenyűgözőnek, de mégis hatalmas fegyvertény az egész kínai mobiliparnak. Bár a mai csúcskészülékek jellemzően 4 nanométeres gyártási technológiával készült chipeket használnak, a szakértőket állítólag így is alaposan meglepte, hogy a kínai ipar mostanra önerőből képes volt elérni a 7nm-es szintet, ami rendkívül gyors fejlődési ütemről árulkodik.

Ennél is meglepőbb ugyanakkor, hogy a GizmoChina már tényként állítja, hogy a telefonban 5G-s adatkapcsolatra képes modem is van, amit a Kínából érkezett beszámolók alapján a The Verge, egy névtelen forrásra hivatkozva pedig a The Washington Post is megerősített. Hogy ezt hogyan sikerült elérnie a Huaweinek, azt ugyanakkor egyelőre senki sem tudja, mivel a cég nem válaszolt az ezzel kapcsolatos kérdésekre.

Adatkommunikációs szempontból a Mate 60 Pro más tekintetben is úttörőnek számít, hiszen

ez az első telefon a világon, amely már nem csak szöveges üzenetek küldését teszi lehetővé műholdas kapcsolaton keresztül, de hívásokat is indíthatunk és fogadhatunk vele ilyen módon.

Kínai források szerint a telefon ehhez a Tiantong-1 műholdas mobilkommunikációs rendszert használja, amit jelenleg három, geoszinkron pályán keringő műhold alkot.

A specifikáció alapján a készülék ezen túlmenően meglehetősen hasonlít a tavasszal bemutatott P60 Próra, a két telefon között csupán apróbb eltéréseket találunk. A Mate 60 Próban egy 6,82 colos, 2720x1260 pixeles felbontású LTPO AMOLED kijelző van, ami 1 és 120Hz között tudja állítani a képfrissítés gyakoriságát a képernyőn megjelenő tartalom függvényében, és a Huawei saját fejlesztésű biztonsági üvegének a legújabb verziója, a Kunlun Glass 2 védi a sérülésektől. A telefon 12 GB RAM-mal és 256, 512 GB valamint 1 TB tárhellyel érhető el, emellett van benne IP68-as por- és vízvédelem, 3D-s arcazonosítás és a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó is.

A hátlapi kamerarendszer szívét egy 50 megapixeles főkamera adja, amit lézeres autofókusszal és optikai képstabilizátorral is elláttak, emellet a P60 Próhoz hasonlóan a rekeszértéke fizikailag is állítható f/1.4 és f/4.0 értékek között. A telefonban emellett találunk egy 12 megapixeles nagy látószögű kamerát valamint egy 48 megapixeles, periszkópos telefotó lencsét, ami 3,5x-ös optikai valamint 100x-os digitális zoomra képes, és szintén rendelkezik optikai képstabilizátorral. A Mate 60 Pro akkumulátora kereken 5000 milliamperórás, amit vezetékkel 88 wattal, vezeték nélkül pedig 50 wattos teljesítménnyel tudunk tölteni, emellett támogatja a 20 wattos fordított töltést is, vagyis a telefon hátlapjára téve tölthetünk bármilyen eszközt, ami támogatja a QI-szabványú vezeték nélküli töltést.

A készülék ára Kínában 7000 jüantól indul, ami átszámolva nagyjából 350 ezer forint, a kedvező ár és az 5G-s adatkapcsolat pedig a hírek szerint meglehetősen jó fogadtatásra talált a vásárlók részéről: a GizmoChina kedden már arról írt, hogy az előrendelés első öt napjában mintegy egymillió készülékre érkezett megrendelés, ami miatt a Huaweinél arra számítanak, hogy 2023 második felében nagyjából 5,5-6 millió készüléket fognak értékesíteni. Ez Ming Chi-Kuo piacelemző szerint akár azt is jelentheti, hogy a telefonból egy év alatt több mint 12 milliót értékesítenek, ami hatalmas ugrás lenne a Mate 50 Próhoz képest, ebből ugyanis az első 12 hónapban mindössze 2,5 milliót tudott eladni a Huawei.

(Fotó: Costfoto/NurPhoto via Getty Images, Liu Xingzhe/VCG via Getty Images)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.