Az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatói a Balatonban (valamint ennek a vízgyűjtőjében) vizsgálják az emberi gyógyszermaradványoknak a vízi ökoszisztémára gyakorolt hatását. Mint a sajtóközlemény írja: a gyógyszerfelhasználás mértéke évről évre emelkedik, de közben a különböző nagyműszeres analitikai technikák érzékenysége is folyamatosan javul, vagyis akár az alacsonyabb szennyezési szintek is kimutathatóak. Ennek köszönhetően váltak kimutathatóvá a különböző fogamzásgátlókból származó szintetikus nemi hormonok is akár néhány ng/L koncentrációban is.
Amíg az elmúlt években jellemzően az ösztrogén típusú szennyezéseket vizsgálták, addig a mostani kutatás a progesztogének (progeszteron és szintetikus megfelelői) nem célszervezeteken – pl. vízi gerinctelen és gerinces fajokon – kifejtett élettani hatásaira koncentrált. Egyébként ezen vegyületek szintje a Balatonban világviszonylatban átlagos (1-50 ng/L). A vizsgálatokban a kutatók a nagy mocsári csiga (Lymnaea stagnalis) embrióit és felnőtt egyedeit, valamint a nagy vízibolha (Daphnia magna) frissen kikelt egyedeit vizgsálták 1-10 valamint 100-500 ng/L szennyezés mellett 6 és 21 napon át. A vizsgálatokból kiderült, hogy a hormonkezelés hatására mind a mocsári csiga, mind pedig a vízibolha szervezeteiben változások történtek. A csiga esetén fejlődési és élettani változásokat állapítottak meg, míg a vízibolha esetén jelentős molekuláris és sejtszintű változásokról lehet beszélni.
A kutatás jelentősége azonban túlmutat ezen a két állaton: mint a tudósok írják – mivel a földi vízkészlet nagysága állandó, a folyamatos és növekvő szennyezés következtében az egyáltalán nem vagy csak nehezen lebomló mikroszennyező anyagok koncentrációja növekedni fog a jövőben. Jelenleg viszont nem tudjuk, hogy a sokféle gyógyszermaradvány, valamint egyéb mérgező vegyületek miként hatnak egymásra, illetve azt sem, hogy ez miként érinti az élővilágot. A mostani vizsgálatból az látható, hogy akár az ember számára veszélytelennek tartott szint is befolyásolhatja a vízi ökoszisztémák hosszú távú stabilitását.
(Kép: Pixabay)