Az elmúlt időszakban egyre-másra érkeznek a különösebbnél különösebb MI-hírek a Rakétára: az öntudatra ébredéstől az egyetlen képkockából készített videókon át a villanyszámla csökkentéséig. Most pedig mintha a művészet lenne soron. Először az Ars Technica írt arról, hogy a Midjourney nevű szoftver segítségével díjat nyertek az Egyesült Államok Colorado államának képzőművészeti kiállításán. Jason Allen digitális média-művész ugyanis nem egyedül indult a "digitális művészet / digitálisan manipulált fotó" kategóriában: társáról, a szavakkal vezérelhető, képalkotásra létrehozott MI-ről mi is írtunk korábban, sőt, kipróbáltuk, hogy hogyan festené meg a Toldit. Allen szintén nem tett mást, mint adott pár parancsot a szoftvernek, majd fogta, feljavította a kapott alkotást, vászonra nyomtatta és beadta zsűrizésre augusztus elején.
A többi már történelem. Illetve művészettörténet.
Mindeközben az Elon Musk támogatásával alapított OpenAI-nál sem tétlenkedtek. A The Verge-ön arról írnak, hogy DALL-E nevű MI-jük a "hozzáfestés" funkció segítségével próbálja meg kitalálni, hogy mi lehet egy kép, mondjuk egy többszáz éves mestermű eredeti határain túl. A cég által nyilvánosságra hozott példában Johannes Vermeer híres portréja, a Leány gyöngy fülbevalóval tárul elénk úgy, mint még soha: az eredetileg válltól a feje tetejéig látható szereplő teljes felsőtestét, sőt, még a szobáját is megnézhetjük.
DALL·E: Introducing Outpainting
Extend creativity and tell a bigger story with DALL-E images of any size
blog: https://t.co/dBRzCXWDYF pic.twitter.com/9sOyDMPEb7— AK (@_akhaliq) August 31, 2022
Ugyan figyelemreméltó, hogy a szoftver milyen ügyesen követi a festő stílusát, de fontos megjegyezni, hogy DALL-E szintén nem egyedül dolgozik; ebben az esetben egy August Kamp nevű művész segített abban, hogy folyamatosan javítgatta, amit a rendszer "elképzelt". De lehet, hogy ha ügyesen tanul az MI, jövőre már benevez egyedül egy versenyre, és mint látjuk, még esélye is lehet az első helyre.
(Borítókép: OpenAI)