Ottonie von Roeder a dizájn spekulatív és kritikai megközelítésének a területén alkot, és a legújabb projektje két hazai vonatkozás miatt is érdekes lehet a számunkra. Az egyik, hogy A Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium kutatói segítettek az egyik alkotás, a robotot építő robot kidolgozásában, a másik, hogy a mesterséges intelligenciát és a művészetet összekapcsoló kiállítás, melynek fókusza az előbb említett installáció, Magyarországon tekinthető meg, méghozzá teljesen ingyen.
A „Robotiskola and Friends” című tárlat az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben (SZTAKI) látogatható egészen október 29-ig. A legfőbb installáció tehát a robotot építő robot, amely egy interdiszciplináris projekt eredménye, és a gépe(ek) valódi mesterséges intelligencia segítségével képesek nagy fokú adaptivitást igénylő feladatokat végrehajtani: a koncepció ugyanis, hogy egy robotkar egy másik robotkart épít, amely megépít egy harmadikat, ami pedig egy negyediket. Az eszköz gépi tanulással tanulta meg a folyamat lényegét, és ehhez az Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium kutatói gépi látást is bevetettek. Ezen kívül viszont Ottonie von Roeder korábbi munkái is láthatóak a kiállításon, többek között a Post-Labouratory című projekt.
Mint írtuk, a Robotiskola and Friends térítésmentesen látogatható, de előzetes egyeztetéshez és időpontfoglaláshoz kötött – ez utóbbit a [email protected] e-mail címen lehet megtenni. Fontos tudni azt is, hogy a bejutáshoz az intézet védettségi igazolványt kér, és a maszkviselés is kötelező odabent.
(Kép: Sebestyén László/SZTAKI)