Az áram vezeték nélküli továbbítása nem újdonság, hiszen az okostelefonok évek óta tölthetők vezeték nélküli töltővel is, több cég, mint az Ossia és a Wi-Charge pedig olyan technológiát is fejlesztenek, amelynél az eszközt már nem is kell közvetlenül a töltőre rakni, hanem elég, ha a közelében van. Egy tévét üzemeltetni vezeték nélkül viszont sokkal nagyobb kihívás, hiszen jóval nagyobb energia egyidejű átvitelére van szükség, de a Reasonance nevű orosz startup állítja, hogy sikerült megoldaniuk ezt a problémát.
Az idén virtuálisan megtartott CES-en az orosz cég egy olyan technológiát demózott, amely két tekercsből áll, az egyik a tévé hátulján, a másik pedig az asztalban található. Bár a bemutatón ez nem nézett ki túl esztétikusan, de a tervezők szerint a tekercset teljesen el lehet rejteni akár az asztalban, akár a falban is, és mivel egyméteres távolságból is működik, így a tévének nem is kell közvetlenül a tekercs mellett lennie. A Gizmodo szerint a technológia hasonlóan működik, mint a ma elterjedt, Qi-szabványú töltők esetében, azonban a Reasonance megoldása 90%-os hatékonysággal működik, vagyis sokkal kevesebb energia veszik el az átvitel közben.
A Reasonance szerint a mágneses rezonancián alapuló technológiájuk számtalan más területen is felhasználható, például az elektromos autók töltésénél, az autókat menet közben töltő utaknál, vagy akár épületek, gyárak kialakításánál. Az okosutakra már láthattunk is néhány példát, például Izraelben, de eddig még csak kísérleti jelleggel tesztelték őket.
Ez persze még mindig nem jelenti, hogy teljesen megszabadulunk a vezetékektől, hiszen a Reasonance eszközének az egyik részét vezetékkel kell rácsatlakoztatni a hálózatra, de esztétikusabbnak biztosan esztétikusabb, ha a tévéből nem lóg ki semmi. Nem az orosz startup egyébként az egyetlen, aki ilyesmivel kísérletezik, a Samsung például 2019 elején szabadalmaztatott egy hasonló technológiát, de ők a 2021-es CES-re ezt még nem hozták magukkal. Sok más érdekességet viszont igen, ahogy arról ebben a cikkünkben részletesen írtunk: