Majdnem két év telt el azóta, hogy arról írtunk a Rakétán, hogy a Withings bejelentette: legújabb okosórája a megszokott, lassan már unalmassá váló szenzorok és képességek mellett egy igazi tömegbetegséggel is fel fogja venni a harcot. A weben található információk szerint ugyanis a magyar felnőttek kettő-négy százaléka küzd alvásfüggő légzészavarral, aminek következtében az alvó beteg tíz másodpercen túl nem vesz levegőt, ezért az agya felkelti - így viszont nem könnyű pihenni, sőt, a kialvatlanság mellett túlsúly és magas vérnyomás is könnyebben alakulhat ki. És ugyan az ismert alvási apnoéban szenvedőkön nem fog tudni segíteni az óra, de azokon igen, akik még nem tudják, hogy mi a bajuk, csak a tünetekkel találkoznak - ez akár a betegek nyolcvan százaléka is lehet. Az óra azóta megjelent, ám az amerikai szakhatóság még csak most engedélyezte, hogy a gyártó azt állíthassa:
a ScanWatch képes felismerni légzési rendellenességeket.
És ez ugyan az alvási apnoéra egyelőre nem igaz, annak a felismerését még mindig kutatják a cégnél, és csak később nyújtják be engedélyezésre, de a Gizmodo cikke szerint legalább már a betegségre utaló légzési zavarokra felhívhatják a figyelmünket. Ehhez az óra a véroxigénszintünk mellett a pulzusunkat, a mozgásunkat és a légzésünk gyakoriságát is méri, míg alszunk. A Withings közleménye szerint német kórházak már arra is használják az órát, hogy a koronavírus tüneteit felismerjék betegeken.
Ugyan a Rakétán is írtunk arról, hogy az Apple Watch idei kiadásából hiányoznak a forradalmi változások, Tim Cookéknak változatlanul komoly ambíciói vannak egészségfronton. Évekkel ezelőtt a cégvezető kerek-perec azt nyilatkozta: a cég az egészség területén fogja a legnagyobb hatást gyakorolni ránk, és itt nem arra gondolt, hogy egész nap a kijelzőikre meredünk, amitől elfárad a nyakunk és a szemünk.
A cég piacvezető okosórája évek óta képes EKG vizsgálatot elvégezni, és a véroxigénszintünket is méri, bár egyelőre csak a pitvarfibrilláció jeleinek felismerésére kaptak engedélyét. Nemrég arról olvashattunk, hogy vérnyomás- és vércukorszintmérésre is szeretnék használni az Apple Watch-ot, a The Verge most pedig arról számol be, hogy a fülhallgatóit is az egészségünk szolgálatába állíthatja a vállalat. Sajtóértesülések szerint a népszerű AirPods-ok képesek lehetnek arra, hogy megmérjék a lázunkat, sőt, a testtartásunkról is szolgáltathatnak hasznos információkat.
A cikk kiemeli: ezek a fejlesztések nem várhatóak a következő egy-két évben, sőt, egyelőre abban a fázisban vannak, hogy akár meg is gondolhatják magukat a tervezők velük kapcsolatban. És ha meg is jelennek végül, a Withings példáján jól látszik, hogy évekbe telhet, mire az egészségügyi szakemberek is rábólintanak arra, hogy ne csak a nyers adatokat jelenítse meg a telefonunk, hanem szólhasson nekünk, ha betegségre utaló jeleket tapasztal.
(Fotó: David Becker/Getty Images, Withings)