2020 a Twitter számára is igencsak eseménydús volt, hiszen a vállalat szinte egész évben komoly aktivitást mutatott: alighogy 'elbúcsúzott' Periscope szolgáltatásától, már jöttek is az új információk arról, hogy egy teljesen új fejlesztésen dolgoznak. A cégvezetés ugyanis úgy döntött, hogy a jövőben sokkal nagyobb figyelmet fordít az interaktív kapcsolattartási lehetőségre, melyhez Spaces néven bevezetne egy hangalapú funkciót. Magyarán a Spaces teljesen új dimenziót nyújtana a felhasználóknak azáltal, hogy többé nem lennének olyan keretek közé szorítva, mint ami anno induláskor volt. (A userek eredetileg csak száznegyven karakterben fejthették ki gondolatukat, bár ez a kitétel elmúlt évek során jelentősen fellazult.)
Korábban már röppentek fel hírek arról, hogy a Twitter egy hangalapú szolgáltatáson dolgozik, tavaly viszont egy szűk réteg már tesztelhette is ezt a funkciót. Érdekesség, hogy a Spaces-be bárki becsatlakozhat, a saját "felhő" létrehozása azonban korlátozott. Az, hogy kik csatlakozhatnak egy adott felhasználó Spaces platformjához, lényegében teljesen annak tulajdonosán múlik majd, ugyanis mindenki maga menedzselheti saját kis közösségét, így mondandójuk valóban csak azokhoz ér el, akiknek ezt a lehetőséget megadják:
a felhasználók összegyűjthetik legkedvesebb követőiket, és csak a szerintük arra érdemesekkel osztják meg gondolataikat.
A Spaces közössége ezáltal nagyon szűrt lesz, sőt, még ezen belül is mindössze két státuszt szerezhetnek a regisztráltak: adott lesz egy beszélgetési opció, azonban lesznek, akik csak hallgathatnak. A csatlakozott követők hangulatjelekkel reagálhatnak a posztokra, ez főleg a hallgatóságnál lesz fontos, hiszen ők nem tudnak hozzászólni a Spaces keretében elhangzottakhoz. (A hangulatjelek a profilképek mellé kerülnek.) Ezen felül a mikroblog bejegyzései is megoszthatók lesznek a Spacesen, ami szintén jó társalgási alapot biztosít a felhasználóknak. Noha a szolgáltatás egyelőre korai verziójában fut, találunk majd benne egy valós időben működő, szöveges átiratok készítésére szolgáló funkciót is.
A Twitter az utóbbi időben amúgy is kiemelt figyelmet szentelt saját erősítésére annak érdekében, hogy tisztábbá, élményekben gazdagabbá tegye grafikus felhasználói felületét. Ígérete szerint így a Spaces esetében is ügyel majd az oda nem illő, sértő tartalmak kiszűrésére. Hozzátették: bár a Spaces még nincs kész, a felügyeleti eszközök már biztosítottak. Az viszont egyelőre rejtély, hogy a Twitter mikor teszi elérhetővé szélesebb körben a funkciót. Az biztos, hogy a Spaces segítségével nem a megszokott módon kommunikálhatunk követőinkkel, és ennek köszönhetően talán felélénkül majd az élet a portálon.
Ahogy a fentiekből is kiderült, a Twitter egyrészt nagy meglepetést okozott a Spaces bevezetésével, másrészt mivel ezúttal olyan szolgáltatást fejlesztett, amihez hasonlót korábban soha, ezért dönthetett úgy, hogy felvásárol egy hangalapú szolgáltatásokkal foglalkozó céget, egészen pontosan a Breaker nevű alkalmazás fejlesztőcsapatát. A Breaker sokak számára valószínűleg semmit sem mond, pedig az applikáció jóval többet kínál egy mezei podcast funkciónál. A beszélgetős műsorok kezelésén túl ugyanis lehetőséget ad az embereknek a közösségi funkciók elérésére is, emellett több olyan fejlesztése van, amelyeknek a Twitter hasznát veheti a Spaces továbbfejlesztése során.
Miután a Twitter felvásárolja a Breakert, a szolgáltatás január tizenötödike után már nem lesz elérhető. Egyeseket ez valószínűleg kényelmetlenül fog érinteni, a Breaker fejlesztői azonban azt szeretnék, hogy minél problémamentesebb legyen az embereknek a váltás más szolgáltatásra. Az érintetteknek pedig biztosítanak egy olyan újítást, amikkel meglévő podcast feliratkozásaikat egyben átmenthetik más platformokra. A továbbiakban a Breaker teljes csapata a Twitter-hez kerül, a szakemberek feladata pedig a Spaces fejlesztése lesz. Több információt egyelőre eddig még nem közöltek, ahogy az sem világos, hogy mennyit fizetett a Twitter a Breakerért.
(Fotó: PxHere, Engadget)