Pár hete hallhattuk a hírt, hogy az Európai Unió nem engedélyezte a Rolls-Royce számára a megvilágított orrdísz felszerelését autóira. Az EU érintett hatóságai a felesleges fényszennyezés elkerülésére hivatkoztak a tiltás indoklásaként. Mindeközben pedig egész Európa és a keresztény világ lelkesen készül a karácsonyra, amelynek hagyományosan része a lakások ablakaiban, házak falain, egész utcákon megjelenő díszkivilágítás, ami nyilvánvalóan sokkal durvább fényszennyezést jelent néhány világító angyalkánál pár tucat luxusautón.
A NASA már 2014-ben közzétett egy jelentést arról, hogy ők a világűrből is remekül érzékelik, mennyire intenzíven megnövekszik a városok fénykibocsátása az ünnepi időszakban. Európában, Amerikában természetesen elsősorban a karácsonyi időszakban növekszik meg durván a fényszennyezés, a nagyobb észak-amerikai városok környékén a NASA szerint 30-50%-kal. A Közel-Keleten tavasszal a Ramadán idején láttak-mértek hasonló jelenséget, helyenként akár 100%-os intenzitás-növekedéssel.
A felesleges mesterséges fénykibocsátás elsődleges és legnyilvánvalóbb hatása az energiapazarlás. Ennek mértéke az adott régió energiamixétől függően változik. A környezetkárosítás akkor sem nulla, ha napelemekkel gyűjtjük be éjszakára a világításhoz szükséges energiát. Minimum az ehhez szükséges eszközök legyártásának ökológiai lábnyomának időarányos részével ilyenkor is terheljük a környezetet.
Az éjszakai mesterséges fény megzavarja a biológiai szervezetek egy részének működését is. Az állatok, növények, emberek(!) fejlődéstörténetét elég markánsan meghatározza az a néhány milliárd éves jellegzetesség, hogy ha lemegy a nap, sötét van. A témával kapcsolatban leggyakrabban a költöző madarak navigációjának megzavarását szokás emlegetni, de ennél sokkal hétköznapibb zavaró hatása van az éjjeli fényeknek a rovarvilágra és a növények bioritmusára. (Ez télen persze kevésbé jelentős a mi égövünkön.) De még a szomszéd is rosszabbul alszik, ha éjjel bevilágít a fényfüzérünk a hálószobájába.
Ha mélyebbre ássuk magunkat a fényszennyezés varázslatos világába, olyan meglepő kutatásokat is találhatunk, mint amiről ez a 2010-es BBC-cikk szól, mely szerint a mesterséges fény lassítja az ipari és közlekedési levegőszennyezés káros anyagainak természetes eltűnését is a légkörből! Mik nem vannak!
Végül pedig ott az iszonyú mennyiségű hulladék problémája, amivé megvásárlásuk után legfeljebb néhány évvel válnak a fényfüzérek, világító műanyag rénszarvasok és miegyebek.
Ízlésbeli tanácsadással nem szeretnénk szolgálni és nem is ítéljük el helyből a karácsonyi fénydekorálókat. Viszont összeszedtünk pár megfontolandó javaslatot, ami a mi témában szerzett tudásunk szerint hatásosan mérsékelheti ennek a viszonylag újkeletű népszokásnak a környezetünkre gyakorolt hatásait.