A BioNTech alelnöke és munkatársa, Dr. Drew Weissman idén már a sokadik rangos elismerést kapták meg az mRNS alapú vakcinák területén végzett kutatásaikért, aminek eredményeként sikerült kifejleszteni a Covid19 ellen a legnagyobb védelmet nyújtó Comirnaty vakcinát is.
Az mRNS-kutatások viszont nem csak koronavírus legyőzésében jelenthetnek hatalmas előrelépést, a későbbiekben az influenza, a herpesz vagy a HIV, sőt, akár szklerózis multiplex vagy a rák is kezelhető lesz az eljárással kifejlesztett vakcinákkal.
A kutatások során a csapat rájött, hogyan lehet biztonságosan eljuttatni a sejtjeinkbe az egyedi mRNS-t anélkül, hogy káros immunválaszt váltana ki a folyamat során - írja a Live Science, ami szerint a magyar tudósnak és társának arra is van esélye, hogy munkájukért megkapják a kémiai Nobel-díjat.
Az előjelek mindenképpen biztatóak, hiszen Karikó és Weissman nemrég megkapták a Lasker-DeBakey klinikai orvosi kutatási díjat, amelynek 75 éves fennállása során összesen 95 díjazottja kapta meg a Nobel-díjat is.
A kutatópáros korábban már szintén elnyerte a Breakthrough Prize in Life Sciences, a Horwitz valamint a Rosenstiel díjat is. Ettől függetlenül lehetséges, hogy a tudományos világ legrangosabb díjára még várniuk kell néhány évet, hiszen ahogy a Live Science írja, a Rosenstiel-díj és a Nobel-díj elnyerése között például átlagosan kilenc év szokott eltelni.
Az orvosi Nobel-díj idei díjazottjait legkorábban október 4-én hirdetik ki, így már nem kell sokat várni, hogy kiderüljön, Herskó Ferenc után lesz-e újabb magyar Nobel-díjas. A magyar származású Avram Hershko 2004-ben kémiai kategóriában nyerte el a tudományos világ legrangosabb díját, az ubikvitin-mediálta fehérjebontás felfedezéséért.
Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.