Karikó Katalin magyar kutatónő szabadalma a Moderna és a Pfizer vakcinái mögött

2020 / 12 / 13 / Justin Viktor
Karikó Katalin magyar kutatónő szabadalma a Moderna és a Pfizer vakcinái mögött
Karikó Katalin karrierje a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban indult, de innen elbocsátották, és végül az Egyesült Államokban kötött ki, ahol sikeres saját cége részt vett a koronavírus elleni oltás kifejlesztésében. A 65 éves biokémikus ma Philadelphiában él, és tudóstársával, Drew Weismann-nal közös szabadalmuk áll a Pfizer/BioNTech és a Moderna koronavírus vakcinái mögött.

Karikóék szabadalma nem a virális DNS, hanem a módosított, hírvivő RNS felhasználásán alapul, a fehérjét kódoló, mesterségesen előállított génből két óra alatt készíthető el a módosított mRNS, melyet aztán a szervezetbe juttatnak. Karikó Katalin a HVG-nek nyilatkozva beszámolt róla, hogy a siker már a kapuban van. Azóta az oltás az USA mellett Angliában is elkezdődött, december 7-én. A kutatóorvos az RTL-Klubnak azt is elmondta, hogy az mRNS-el való munka 2004-ben indult el.

A szabadalmi jogokat Pennsylvania Egyeteme 300 ezer dollárért adta el, majd az új  tulajdonos hét évvel később, 150 millió dollárért továbbértékesítette azokat a Modernának, valamint a BioNTechnek, melynek jelenleg Karikó katalin az alelnöke.

Az adatok szerint a női vezetők valóban jobban kezelik a koronavírus-válságot A koronavírus járvány kitörése óta végzett elemzések egyik figyelemre méltó eredménye szerint a női vezetők kiemelkedően jól teljesítettek, az Új-Zélandi Jacinda Arderntől, Taiwan elnökén, Tsai Ing-Wenen át Angela Merkelig bezárólag. A női vezetővel rendelkező országokat példaként emlegetik a járvány kezelésében.

Karikó gyermekként Kisújszálláson élt, és édesanyjával a Nobel díjról álmodozott: „Anyuka, még egy ösztöndíjat se tudtam kapni, nemhogy Nobel-díjat! Azóta sem gondolok ilyesmire, számomra az a fontos, hogy minél hamarabb minél több ember megkapja a vakcinát, és megvédje őket a vírusfertőzéstől” - mondta egy interjúban, akit ma már vakcinafejlesztése miatt a tudományos világban is Nobel-díj várományosként tartanak számon.

A kutatók vakcinájában a vírus több mint 30 fehérjéje közül csak egyetlen egy kerül be az emberi szervezetbe, felkészítve azt a későbbi vírusfertőzésre. Karikó szerint ez sokkal biztonságosabb módszer, mint az eddigiek, ráadásul a vakcina természetes összetevőkből áll, az előállítás során nem történik olyan kémiai módosítás, ami ne fordulna elő a szervezetünkben. Az oltásnak nem ismertek komoly mellékhatásai. 

Karikó Katalin biokémikus 1985-ben disszidált, miután egy leépítés miatt elvesztette az állását a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban. A saját bevallása szerint, ha akkor itthon marad, ma középszerű kutató lenne.

(Forrás: 444, HVG, RTL-Klub, G7 Kép: Twitter)

Ez is érdekelhet:

Új magyar eredmény a koronavírus okozta tüdőhegesedés kezelésében A Semmelweis Egyetem és a hazai járványkórházak  november elejétől végeznek klinikai vizsgálatokat a tüdőhegesedés (tüdőfibrózis) fluvoxaminnal történő kezelésével. A kutatás résztvevői az egyetemen kívül, a Magyar Tudományos Akadémia és a SigmaDrugs cég.

90 százalékban hatásos lehet egy koronavírus elleni oltás, de mínusz 70 fokon kell tárolni, az EU is venne belőle A Pfizer és a BioNTech gyógyszergyártó vállalatok Covid-19 vakcinajelöltje 90 százalékban hatékonyan védte meg az embereket a koronavírustól - tette közzé a két cég hétfőn. Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) korábbi rendelkezése alapján az oltások jóváhagyásához legalább 50 százalékos hatékonyságra van szükség.

Így is fertőzhet - újra egy világelső magyar felfedezés a koronavírusról A szegedi Pharmacoidea gyógyszerkutatással foglalkozó magáncég kutatói, Hudák Anett, Szilák László és dr. Letoha Tamás a koronavírus új fertőzési módjáról tettek közzé egy tudományos ellenőrzés előtt álló tanulmányt. Ebben arról számolnak be, hogy kutatási eredményeik szerint a koronavírus az eddig ismert mód mellett másképpen is képes bejutni az emberi sejtekbe.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.