Kiakadtak a kínaiak Elon Muskra a műholdas internetrendszere miatt

2021 / 12 / 29 / Bobák Áron
Kiakadtak a kínaiak Elon Muskra a műholdas internetrendszere miatt
Kína nemrég hivatalos panaszt nyújtott be az ENSZ-nek, amelyben azt állítják, hogy a tavasszal pályára állított űrállomásuknak kétszer is kitérő manővert kellett tennie, hogy elkerülje az ütközést a Starlink-rendszer műholdjaival.

Bár a The Verge információi szerint Kína nem részletezte, hogy pontosan milyen következményekre számít, de alapvetően azt várják a világszervezet főtitkárától, hogy szólítsa fel az országokat a világűrt érintő nemzetközi egyezmények betartására. A december 6-án benyújtott dokumentumok szerint az április 29-én pályára állított Tienkung űrállomásnak július 1-én és október 21-én is kitérő manővert kellett végrehajtania, mert fennállt a veszélye, hogy összeütköznek a SpaceX műholdjaival. Az októberi manőver során az űrállomás központi moduljában, a Tienhóban három űrhajós is tartózkodott.

Kína az 1967-ben elfogadott Világűrszerződés alapján tett panaszt az Egyesült Nemzetek Szervezeténél, amelyben külön felhívják a figyelmet a szerződés hatodik cikkelyének a vonatkozó részére. "A Szerződésben részes államok nemzetközi felelősséget viselnek a világűrben - beleértve a Holdat és más égitesteket is - folytatott nemzeti tevékenységekért, függetlenül attól, hogy e tevékenységeket kormányzati szervek vagy nem kormányzati szervezetek végzik" - áll az összesen 111 ország (többek között Kína és az Egyesült Államok) által elfogadott dokumentumban, ami azt jelenti, hogy az USA kormányának elméletben felelősséget kell vállalnia a SpaceX (és bármelyik másik amerikai magáncég) űrbeli tevékenységéért is.


A teljesen kiépített Tienkung űrállomás makettje az október 19-én megrendezett Aspara konferencián (Fotó: Long Wei/VCG via Getty Images)

Az NBC News A Reuters alapján arról ír, hogy az ügy kipattanása után a kínai internetezők sem kímélték Elon Muskot, az ország legnagyobb közösségi oldalát, a Weibót ugyanis elárasztották az olyan bejegyzések, amelyekben a világ leggazdagabb emberét és annak cégét támadják. A Reuters által szemlézett bejegyzések között van olyan, ami egyszerűen "űrszemétnek" bélyegzi a Starlinket, míg mások szerint a műholdrendszer valójában az amerikai űrhadviselés egyik fegyvere.

A SpaceX 2018-ban kezdte el kiépíteni a műholdrendszert, amelynek célja, hogy az egész bolygón nagy sebességű internetet biztosítson az emberek számára, kábelek lefektetése nélkül. A komplett Starlink a tervek szerint mintegy 42 ezer műholdból fog állni, amelyekből ezidáig nagyjából 1800-at állítottak pályára. A SpaceX az Egyesült Államokban 2020 augusztusában indította útjára a rendszer tesztfázisát, mára pedig a szolgáltatás már 22 országban, többek között Ausztriában és Horvátországban is elérhető. Ahogy arról korábbi cikkünkben írtunk, Musknak meglehetősen fontos a műholdrendszer mielőbbi kiépülése, és nem csak azért, mert a Szövetségi Hírközlési Hatóság (FCC) engedélye alapján az eredetileg tervezett, 12 ezer műholdas rendszernek 2024 novemberéig legalább 50%-ban ki kell épülnie, hanem azért is, mert részben ebből tervezi finanszírozni a Mars-utazás hatalmas költségeit.

Starlink: a Mars-utazás kulcsa vagy Elon Musk legnagyobb tévedése? A SpaceX a 2020-as évek végéig 42 ezer alacsonyan keringő műholddal burkolná be a Földet, amely a világ minden pontján nagy sebességű internetet biztosítana. De mennyire lehet reális ez a cél?

A Starlink-rendszert már az első műholdak fellövése után éles kritikákkal illették, elsősorban a csillagászok fejezték ki nemtetszésüket a tervvel szemben. Sok kutató úgy vélekedett, hogy a Starlink egyszerűen el fogja lehetetleníteni a munkájukat, ugyanis a rendkívül nagy mennyiségű műhold nagyon meg fogja nehezíteni a világűr megfigyelését a Földről. A Starlinkkel kapcsolatban más aggályok is felmerültek, hiszen a rengeteg műhold jelentős mértékben növelheti az űrszemét mennyiségét, amiből már ma is veszélyesen sok kering az alacsony Föld körüli pályán. A SpaceX igyekezett reagálni a kritikákra, és a műholdjaikat a fényt kevésbé visszaverő borítással látták el, az űrszeméttel kapcsolatos felvetésekre pedig azt a - sokak szerint nem eléggé megnyugtató - választ adták, hogy a használaton kívüli műholdjaik néhány éven belül visszatérnek a Föld légkörébe és elégnek.

Bár a kínai panaszra a SpaceX hivatalosan még nem reagált, azonban korábban már kifejtették, hogy a műholdjaikat olyan rendszerrel látták el, amelynek segítségével azok képesek automatikusan elkerülni az ütközéseket. Ez ugyanakkor a jelek szerint nem minden esetben működik, 2019-ben például az ESA Aelous nevű időjárási műholdjának kellett kitérő manővert végrehajtania, mert az előrejelzések szerint ellenkező esetben veszélyesen közel került volna a Starlink műholdjaihoz.

Akárhogy is határoz az ENSZ, az biztos, hogy a kínai űrügynökségnek hozzá kell szoknia a hasonló esetekhez, hiszen az űrállomásoknál egyáltalán nem ritka, hogy kitérő manőverre kényszerülnek. Emlékezetes, hogy a Nemzetközi Űrállomásnak novemberben egy nagyobb pályamódosítást kellett végrehajtania, miután egy Oroszország által felrobbantott műhold darabjai keresztezték volna a pályáját. A nagy nemzetközi visszhangot kiváltó eset olyan súlyos volt, hogy az ISS-en tartózkodó űrhajósoknak az űrhajókban kellett menedéket keresniük, de a kisebb pályamódosítások egyébként viszonylag gyakoriak az ISS életében.

(Borítókép: A kínai állami televízió július 4-én élőben közvetítette az első, az űrállomásról végrehajtott űrsétát, amit azóta további három követett, Fotó: Costfoto/Barcroft Media via Getty Images)

Viszlát ISS, heló magánűrállomások! Az utóbbi időben egyre gyakrabban kerül szóba, hogy a NASA a 2030-as évek környékén elhagyná a Nemzetközi Űrállomást, most pedig ki is választották azt a három projektet, ami az évtized végére leválthatja az öregedő ISS-t.


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.