Több szakértő gondolja úgy, hogy az orosz állam által támogatott hacker kollektívan szeretik ukrán célpontokon kipróbálni és tökéletesíteni a módszereiket. Az elmúlt években többször állították le ideiglenesen az áramszolgáltatást nyugati szomszédjuknál, de innen indult el az egész világot letaroló NotPetya vírus is, amely végül tízmilliárd dolláros kárt okozott világszerte. Az Ars Technica híre szerint az Ukrán Nemzeti Cyberbiztonsági Koordinációs Központ most azzal vádolja az oroszokat, hogy
"tömegesen meg akarták fertőzni a közszolgáltatók információs rendszereit".
A támadás egy kormányzati portálról, az állami szervezetek által használt központi dokumentumtárból indult. Olyan fájlok kerültek az adatbázisba, amelyek a felhasználók számítógépeire letöltve egy macro, vagyis a dokumentumon belül futó miniprogram segítségével vírust telepítenek. Ez aztán lehetővé teszi a támadóknak, hogy átvegyék az irányítást az adott rendszer fölött. A Cyberbiztonsági Központ közleménye szerint az elkövetés módja utal arra, hogy az oroszok állhatnak az akció mögött, de azt nem árulták el, hogy végül sikerrel jártak-e a bűnözők.
A közelmúltban számtalan kibertámadás mögött feltételeztek a hatóságok és a szakértők orosz elkövetőket: a Rakétán mi is beszámoltunk például arról, hogy célba vették a járvány miatt otthonról dolgozókat vagy az amerikai választási rendszert. Ahogy az elmúlt évek legpusztítóbb hackertámadása, a SolarWinds hack is minden bizonnyal nekik tudható be.