Az eredetileg a Science Daily-n megjelent tanulmány vezető szerzőjét, Adetola Adesidat, a kanadai Albertai Egyetem Orvostudományi és Fogorvosi Karának sebészprofesszorát a The Engineer cikke idézi: a professzor szerint egy egész élet is kevés ahhoz, hogy valakire valóban személyre szabott porcot készíthessenek, az általuk kifejlesztett technológia segítségével azonban ez körülbelül négy hét alatt lehetséges. Hozzátette: az ember azt várná, hogy az implantátumnak el kell érnie egy bizonyos érettségi szintet, mielőtt beültetik a szervezetbe, de nem.
Az ráadásul pontosan úgy viselkedik, akár a valódi porc.
Bár még a dolgok elején járnak, de a csapat találmányának hatalmas szerepe lehet a jövő gyógyításában, hiszen csak Észak-Amerikában évente legalább hárommillió személynél diagnosztizálnak nem melanóma típusú bőrdaganatot, közülük pedig sokaknál előfordul, hogy a szervezetet érintő elváltozások miatt el kell távolítani az orrban lévő porcokat, ami az arc torzulásához vezet. A jelenleg alkalmazott módszer többnyire az, hogy a helyreállító műtétekhez a bordákból vesznek porcot, ez viszont növeli a szövődmények kockázatát – egyrészt azért, mert az átültetett darab deformálódhat, másrészt a bordák felnyitása komoly fertőzésveszélyt hordoz, növelve az akár végzetes tüdőproblémák esélyét. Az alábbi videón az implantátumot láthatjuk:
Adesida szerint a 3D nyomtatással készült mesterséges porc alkalmazásával szinte nullára csökkenthető az egészségügyi kockázat esélye, a mintavételhez pedig elegendő lesz egy mindössze félórás biopszia, amit az egyedi porcforma gyors legyártása követ. Az eljáráshoz felhasznált sejtek tárolhatóak, illetve egy esetleges későbbi műtéti beavatkozásnál ugyanúgy felhasználhatóak. A kutatás jelenleg az állatkísérleteknél tart, a klinikai tesztek az elkövetkező két-három évben kezdődhetnek.
(Fotó: Getty Images Hungary)