A tervezett misszió Advanced Space-based Solar Observatory (ASO-S) névre hallgat, és 2022 első felében indul. Célja központi csillagunk 24 órás folyamatos megfigyelése, a Nappal szinkron pályáról, 720 kilométerrel a Föld felett, legalább 4 éven keresztül, közölte a Xinhua állami hírügynökség.
A hivatalos közlések szerint a szonda célja az űridőjárás vizsgálata, különös tekintettel a napviharokra, amelyek komoly pusztítást okozhatnak az érzékeny tudományos berendezésekben a Földön és a Föld körüli pályákon keringő eszközökben. A Xinhua szerint az ASO-S képes lesz előrejelezni a napviharokat legalább 40 órával az érkezésük előtt, előre jelezve a várható károkat is.
A kutatók becslései szerint Napunk tevékenysége új 11 éves ciklusba léphet idén, ami 2024-ben és 2025-ben éri majd el csúcspontját, és a kínai misszió részletes megfigyeléseket készíthet erről a tevékenységről.
Az 1960-as évek óta világszerte több mint 70 napkutató műholdat állítottak már pályára.
A bejelentett misszió szeretné felszámolni Kína lemaradását a területen, a küldetés során három tudományos eszközt is Föld körüli pályára állítanak: egy röntgen-képalkotó berendezést, hogy nyomon kövessék a Nap mágneses mezőinek változásait, egy mágneses detektort és egy naptávcsövet.
A hírről a South China Morning Post számolt be.
(Forrás: SCMP Kép: Unsplash)