Kondenzátumokba zárt sejtanyagok, avagy újabb nagyszerű magyar innovációt üdvözölhetünk

2020 / 07 / 05 / Perei Dóra
Kondenzátumokba zárt sejtanyagok, avagy újabb nagyszerű magyar innovációt üdvözölhetünk
Az innovációs szempontból legkiemelkedőbb PhD kutatási témát Kovács Zoltán (ELTE TTK Biológiai Doktori Iskola) nyújtotta be a kompartmentalizációban és genomkarbantartásban újszerű szerveződési elvet mutató egyszálú DNS-kötő fehérjék fázisszeparációjának innovatív gyógyászati és géntechnológiai lehetőségei témában.

Az ELTE Innovációs Központ 2020-as felhívására kilenc pályamű érkezett be, amelyek közül a szakmai zsűri, Magyar Dániel igazgató (ELTE Innovációs Központ), Mattyasovszky-Philipp Dóra Anna elnöki megbízott és Málnási-Csizmadia András egyetemi tanár, az ELTE 2018-as Innovatív Kutatója választotta ki a nyertest. Az innovációs szempontból legkiemelkedőbb PhD kutatási témát Kovács Zoltán (ELTE TTK Biológiai Doktori Iskola) nyújtotta be a kompartmentalizációban és genomkarbantartásban újszerű szerveződési elvet mutató egyszálú DNS-kötő fehérjék fázisszeparációjának innovatív gyógyászati és géntechnológiai lehetőségei témában.

A kutatás keretében új elv látszik körvonalazódni arról, hogy a sejtek hogyan képesek anyagaik szabályozott elkülönítésére a belső membránrendszer mellett, illetve annak hiányában is.

A folyadék-folyadék fázisszeparáció önszerveződési folyamat során főként fehérje-fehérje kölcsönhatásokkal kialakított, folyadékszerű, környezetüktől jól elhatárolt fehérjekondenzátumok jönnek létre, melyek különböző biológiai funkciókat látnak el. A kutatás során kiderült, hogy az örökítőanyag épségének megőrzésében központi szerepet játszó egyszálú DNS-kötő (SSB) fehérjék is kondenzátumokat hoznak létre, rávilágítva a fázisszeparáció DNS-hibajavításban betöltött szerepére. Az SSB-k fázisszeparációs tulajdonságainak felhasználása számos, eddigi kiaknázatlan területét jelentheti a géntechnológiának és az ipari felhasználásnak. A biotechnológiában a fehérjetisztítási folyamatokat forradalmasíthatja a célfehérjéhez fuzionált SSB-alapú, fázisszeparációra hajlamos címke, amellyel a kondenzátumok környezetüktől való elválasztásával a célfehérjéket (akár a sejt számára toxikus fehérjéket is) egyszerűen, nagy mennyiségben és nagy tisztaságban lehet majd előállítani idő- és költségigényes lépések nélkül. A gyógyszeripar számára kifejlesztett kondenzátumok belsejébe zárt terápiás célú hatóanyagok a jelenlegi beviteli módokhoz képest

könnyebben, kevesebb mellékhatással, valamint gyorsabb oldódás mellett célba juttathatók.

Az eredmények továbbá kiindulási pontként szolgálnak az SSB-k és humán betegségek közötti kapcsolatok megismeréséhez és akár jövőbeli terápiás kezelések kifejlesztéséhez is. Az ünnepélyes díjátadásra az ELTE Innovációs Nap keretében, várhatóan az ősz folyamán kerül sor.

(Forrás, Fotó: Needpix)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.