A megoldás látszólag pofon egyszerű, hiszen a bolygó mintegy 70%-át víz borítja, és bár ennek jelentős része (nagyjából 97%) emberi fogyasztásra alkalmatlan, az elmúlt évtizedekben számtalan technológia született arra, hogy a sós tengervizet ihatóvá alakítsuk át. A helyzetet viszont nehezíti, hogy a víz sótalanításához rengeteg elektromos áramra van szükség, hogy a vizet a megfelelő nyomáson tartsák, ami a jelenlegi, főként fosszilis energiahordozókra alapuló áramtermelés mellett azt jelenti, hogy az ivóvíz előállítása nagy mennyiségű károsanyag-kibocsátással jár. Ez egy ördögi kör, hiszen a vízhiány egyik fő okozója éppen a klímaváltozás.
A probléma egyik megoldása lehet a Solar Water Solutions által most bemutatott projekt, akik a Climate Fund Managers befektetési alap támogatásával kétszáz darab sótalanító berendezést terveznek telepíteni Kenya Kitui megyéjében, amivel számításaik szerint 2023-ra mintegy 400 ezer ember vízigényét oldhatják meg.
A sótalanító berendezéseket szabványos, 20 lábas konténerekbe szerelik, így könnyedén szállíthatók, az ivóvíz előállítása pedig teljes egészében napelemekből nyert energiával történik, akkumulátorok nélkül. A cég szerint egy konténer óránként 3500-7000 liter édesvizet tud előállítani. Antti Pohjola, a Solar Water Solutions vezérigazgatója a projektről beszámoló sajtóközleményben úgy fogalmazott, hogy a projekt áttörést jelent a napenergiával működő vízinfrastruktúra területén, amihez az intézményi befektetők és a helyi partnerek mellett kellett egy piacképes üzleti modell, és persze az is, hogy a technológia mára fenntarthatóvá vált, így az ivóvíz előállításának költségei jelentősen csökkentek.