Napjainkban a világ népességének kétharmada él vízhiány sújtotta területen, vagyis naponta mintegy kétmilliárd főnek gondot okoz a tiszta vízhez jutás, évente pedig több mint nyolcmillió-ötszázezren belehalnak a vízhiányból adódó fertőzésekbe, megbetegedésekbe. Az egyre nagyobb méreteket öltő vízválság ellenére azonban továbbra sincs egy olyan eszköz, amivel bárki ivóvízzé alakíthatná a sós tengervizet. A QuenchSea nevű találmány azonban változtathat ezen: feltalálói, egy londoni székhelyű startup fejlesztői jelenleg közösségi finanszírozás segítségével próbálnak minél több terméket legyártatni és azokat a rászorulóknak eljuttatni.
A QuenchSea egy hordozható, kisméretű, hidraulikus rendszerrel ellátott készülék, amely három lépésben végzett előszűrő eljárást követően, a fordított ozmózisos membrán-rendszer segítségével édesvízzé alakítja a tengerből kinyert sós vizet. A globális vízhiány megelőzése érdekében az évek során több cég is előállt különféle tengervíz-sótalanító technológiákkal, jellemzően nagyobb méretben kialakított tartályok formájában. 2019 őszén például megjelentek hírek egy magyar fejlesztésű sótalanító, ötven köbméter kapacitású konténerről, ami Tunéziában pillanatok alatt népszerű lett. (Az eszköz egy halászhajó kikötő és egy katonai támaszpont számára képes ivóvizet biztosítani a mindennapokban.)
A londoni startup találmánya azonban már a méreteket tekintve is eltérő: a palack súlya kevesebb, mint egy kilogramm, egyszerre mindössze két liter vizet képes megszűrni, a lényege pedig inkább praktikumában rejlik: az ugyanis a világ bármely, sós tengervizet biztosító pontján használható, ahol éppen szükség van tiszta ivóvízre. A fejlesztők szerint ehhez elég egy kis vezetéken keresztül tengervízzel telepumpálni a háromszög alapú hasáb formára tervezett kulacsot, a szűrőhálózat pedig automatikusan (körülbelül egy óra alatt)
iható vízzé alakítja a tengervizet, miközben a kórokozókkal, mikroműanyagokkal és szagokkal együtt minden szennyeződést megszűr.
A teleszkópos karral pumpálható, víztisztító készülék otthoni használatra ötvennégy fontért (körülbelül huszonkétezer forintért) megvásárolható a cég Indiegogo kampányoldalán, ugyanakkor egy huszonöt fontos (körülbelül tízezer forintos) árat is feltüntettek azok számára, akik humanitárius segélyszervezeteken keresztül másoknak adományoznák a flaskát. „A tiszta, friss ivóvízhez való hozzáférés egy katasztrófahelyzet után kritikus fontosságú az egészség és a túlélés szempontjából. Hasonló helyzetekben a bevett gyakorlat még ma is az, hogy hatalmas mennyiségű palackozott vizet szállítanak az érintett területeken élők számára, esetleg víztisztító készülékeket vagy tablettákat osztanak szét a lakosság körében; csakhogy ezek nem képesek megszűrni a víz sótartalmát, ezért olyan eszköz kell, amely ivóvízzé alakítja a tengervizet, mindezt viszonylag gyorsan és olcsón” – olvasható a QuenchSea weboldalán. A fejlesztők hosszú távú célja, hogy hordozható készülékük, valamint a támogatók, adományozók segítségével 2027-re egymilliárdan képesek legyenek ivóvizet biztosítani saját maguknak.
(Fotó: dudeiwantthat.com)