A Kaliforniai Energiaügyi Bizottság (CEC) szerdán adta ki a 2022-es (valójában 2023. január 1-én életbe lépő) szabályozását, amely az eddiginél szigorúbb előírásokat határoz meg az új építésű és a felújított épületek esetében - írja az Interesting Engineering. Az új szabályozás többek között ösztönzi a hőszivattyús technológia használatát a gázüzemű egységek helyett a helyiségek és a víz melegítésére, szigorúbb szellőzési szabványokat ír elő, emellett pedig kiterjeszti azt a tavaly hatályba lépett rendelkezést, amelynek értelmében az újépítésű családi házakat és legfeljebb háromemeletes társasházakat napelemekkel, valamint ezekhez tartozó energiatároló berendezéssel is el kell látni.
A CEC statisztikái szerint az államban a károsanyag-kibocsátásnak mintegy 25%-ért az épületek a felelősek, amelyeknek csaknem fele azelőtt épült, hogy az első energiahatékonysági szabályozást megalkották volna. Emiatt a most kiadott szabályok nem csak az újépítésű, de a felújított épületekre is vonatkoznak, a több emeletes apartmankomplexumokra ugyanúgy, mint az iskolákra, irodaházakra és éttermekre.
A CEC számításai szerint a szigorúbb követelményeknek köszönhetően a fogyasztók a következő harminc évben mintegy 1,5 milliárd dollárt spórolnak meg, miközben 10 millió tonnával csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását. A szervezet Twitter-bejegyzése szerint ez megfelel annak, mintha évente 2,2 millióval kevesebb autó közlekedne az utakon. Az új szabályokat még a Kaliforniai Építési Szabványügyi Bizottságnak is jóvá kell hagynia, ha ez megtörténik, akkor 2023. január 1-én léphet érvénybe.
(Borítókép: Getty Images)