Az IVSZ által szervezett SMART Region: A New V4lley Emerges eseményen létrehozott tudásközpont célja a kelet-közép-európai régió digitális átalakulásának és a tagállamok digitális gazdaságának fejlesztése. A konkrét feladatokat a V4-országok miniszterelnökei által februárban aláírt krakkói nyilatkozatban foglalták össze, Magyarországot a megvalósítás során az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) képviseli.
Az Oracle és az IDC 2017-es felmérése szerint 251 különböző iparágakban működő közép-kelet-európai cég vezetői akkor még nem tekintettek prioritásként a digitális átalakulásra, a válaszadók 32 százaléka nem tervezett jelentős lépést a területen. Idén a februárban viszont már jelentősen átalakult ez a kép.
A digitalizációnak ma már muszáj megfelelő támogatást nyújtania a szervezetek stratégiai és üzleti céljaihoz, az IDC idei felmérésében résztvevő közép-kelet-európai döntéshozók pedig az alábbiak szerint foglalták össze a legfontosabb üzleti prioritásokat:
“A digitalizáció egyik legfontosabb jellemzője, hogy nem ismer határokat. Ha sikeresek akarunk lenni a gazdaság és a társadalom digitálissá tételében, akkor mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a valóságban is összenőjön mindaz, ami összetartozik. Márpedig a régió cégei számára a kitörést az jelenti, hogy az egy évszázada mesterségesen felaprózott piacok minden szempontból egységessé váljanak. A méretek növelésével és a verseny fokozásával, valamint a digitalizáció nyújtotta képességekkel igazi boom előtt állhat a tág értelemben vett V4-régió, amelynek jó esélye van arra, hogy Európa Szilícium-völgyévé váljon” - mondta Vinnai Balázs az IVSZ elnöke a digitális tudásközpont létrehozását célzó megállapodás kapcsán.
A központ egyik feladata lesz a már azonosított jó gyakorlatok, és az innovatív ötletek megosztása a visegrádi országok között.
Kiemelt célként jelölték meg a V4-ek kormányainak támogatását a szakpolitikai szintű együttműködésekben, ebben az IKT-szervezetekre, tanácsadó cégekre és kormányzati intézményekre is támaszkodhatnak majd.
A részt vevő országokban mérik majd a digitális gazdaság különböző paraméterek mentén történő fejlődését is. A létrehozott metrika az egységes kutatási és mérési módszerek alkalmazásával lehetővé teszi majd a valóban jól működő digitális stratégiák megtalálását és összehangolását.
A tudásközpont létrehozását rögzítő nyilatkozatot létrehozó szervezetek:
(Forrás: IVSZ Kép: )