A Charis NG által a Sino Inno Lab és az Arup együttműködésével tervezett városi légtisztító rendszer a fejlesztői szerint gyorsan integrálható az okosvárosokba, így a jövőben remélhetőleg a világ számos pontján elterjed. Az eddigi kísérleteik alapján a CAPS 2.0 bizonyítottan a felére csökkenti az emberek szennyezésnek való kitettségét, eltávolítja a levegőben található allergének 99,95 százalékát, valamint másodpercek alatt elpusztítja a vírusokat, baktériumokat és gombákat.
Érdekesség, hogy a buszmegálló első prototípusa már 2015-ben elkészült, a második generációs (immáron szabadalmaztatott) rendszer azonban sokkal fejlettebb, feladata pedig, hogy fejlett térszűrési és fertőtlenítési technológiákkal megvédje a városok lakóit. A levegőminőség javulása közvetlen hatást gyakorol az egészségre, az eredmények pedig még látványosabbak lehetnek, ha a tömegközlekedéssel utazók egyidejűleg másokat is a tömegközlekedés használatára ösztönöznek.
A CAPS 2.0 lényegében egy buszmegálló méretű és formájú levegőtisztító berendezés, ami - méretéből adódóan - egyszerre nagyobb mennyiségű levegő szűrésére alkalmas. A buszmegálló teteje nem csupán az árnyékadást szolgálja, hanem egyidejűleg légáramot generál a környező tér megtisztításához, létrehozva egyfajta 'légfüggönyt'. Magát a szennyezett levegőt pedig kettős védelmi technológiával tisztítják: az úgynevezett Plascide - innovatív plazmatechnológia, valamint a multi-HEPA szűrők segítségével. Ez a páros közös erőfeszítéssel eltávolítja a káros baktériumokat, gombákat és vírusokat,
így például a fejlesztők szerint a koronavírust is.
A CAPS 2.0 esztétikusan illeszkedik az okosvárosokba, tervezői ráadásul a tisztító-fertőtlenítő rendszerén kívül többek között napelemekkel és egy valós idejű kijelzőpanellel is ellátták.
(Forrás, fotók: Yanko Design)