Légtisztító, vírusölő buszmegálló, avagy az okosvárosok elengedhetetlen kiegészítője

2021 / 06 / 06 / Perei Dóra
Légtisztító, vírusölő buszmegálló, avagy az okosvárosok elengedhetetlen kiegészítője
A CAPS 2.0 egy intelligens buszmegálló, ami szűri a szennyezett levegőt, eltávolítva belőle az allergiát okozó vírusokat, baktériumokat és gombákat, méghozzá másodpercek alatt. A dizájnos kinézete pedig már csak hab a tortán.

A Charis NG által a Sino Inno Lab és az Arup együttműködésével tervezett városi légtisztító rendszer a fejlesztői szerint gyorsan integrálható az okosvárosokba, így a jövőben remélhetőleg a világ számos pontján elterjed. Az eddigi kísérleteik alapján a CAPS 2.0 bizonyítottan a felére csökkenti az emberek szennyezésnek való kitettségét, eltávolítja a levegőben található allergének 99,95 százalékát, valamint másodpercek alatt elpusztítja a vírusokat, baktériumokat és gombákat.

Érdekesség, hogy a buszmegálló első prototípusa már 2015-ben elkészült, a második generációs (immáron szabadalmaztatott) rendszer azonban sokkal fejlettebb, feladata pedig, hogy fejlett térszűrési és fertőtlenítési technológiákkal megvédje a városok lakóit. A levegőminőség javulása közvetlen hatást gyakorol az egészségre, az eredmények pedig még látványosabbak lehetnek, ha a tömegközlekedéssel utazók egyidejűleg másokat is a tömegközlekedés használatára ösztönöznek.

A CAPS 2.0 lényegében egy buszmegálló méretű és formájú levegőtisztító berendezés, ami - méretéből adódóan - egyszerre nagyobb mennyiségű levegő szűrésére alkalmas. A buszmegálló teteje nem csupán az árnyékadást szolgálja, hanem egyidejűleg légáramot generál a környező tér megtisztításához, létrehozva egyfajta 'légfüggönyt'. Magát a szennyezett levegőt pedig kettős védelmi technológiával tisztítják: az úgynevezett Plascide - innovatív plazmatechnológia, valamint a multi-HEPA szűrők segítségével. Ez a páros közös erőfeszítéssel eltávolítja a káros baktériumokat, gombákat és vírusokat,

így például a fejlesztők szerint a koronavírust is.

A CAPS 2.0 esztétikusan illeszkedik az okosvárosokba, tervezői ráadásul a tisztító-fertőtlenítő rendszerén kívül többek között napelemekkel és egy valós idejű kijelzőpanellel is ellátták.

(Forrás, fotók: Yanko Design)

További cikkek a témában:

Hidrogénnel működő kísérleti város épül Japánban Woven City kísérleti városában a gyártástól a szállításig mindent a hidrogén alapú technológiára alapoznak majd, bár emellett az elektromos járművek is helyet kaphatnak a közlekedésben.

Tomboló biodiverzitás és ultramodern építészet Szöul belvárosának hatalmas botanikus kertjében A botanikus kertek általában a városokon kívül vagy azok szélein találhatóak, legalábbis Magyarországon, olyan természeti oázisokként, ami a modern nagyvárosokból már hely hiányában kiszorult. Legalábbis eddig.

A Maldív-szigeteken épül a világ első úszó városa A kétszáz hektáron felépülő, mesterséges szigeteken álló város egy megoldás lehet arra, hogyan védekezhetnek a klímaváltozás okozta tengerszint-emelkedéssel szemben a szigetországok.


Autót vennél mostanában? Nézz bele a PLAYER AUTÓTESZT ROVATÁBA!
Minden friss és izgalmas autót kipróbálunk, amit csak tudunk, legyen az dízel vagy elektromos, olcsó vagy luxus, kétszemélyes vagy kisbusz!
Ismerd meg a ROADSTER magazint!
AUTÓK - DESIGN - GASZTRO - KULT - UTAZÁS - TECH // Ha szereted a minőséget az életed minden területén, páratlan élmény lesz!
Holnap kezdődik az ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozója, nagy a feszültség a COP28 körül
Holnap kezdődik az ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozója, nagy a feszültség a COP28 körül
A Dubajban rendezett klímakonferencián a világ 198 országának államfői, valamint közel 70 ezer küldött vesz majd részt. A klímaválság kapcsán a tét talán nagyobb, mint valaha, így nagy a nyomás a döntéshozókon.
Egyáltalán nem biztos, hogy a szén-dioxid-leválasztás jó megoldás a globális felmelegedés problémájára
Egyáltalán nem biztos, hogy a szén-dioxid-leválasztás jó megoldás a globális felmelegedés problémájára
Bár a szén-dioxid forrásnál történő leválasztása vagy a légkörből való eltávolítása jó ötletnek tűnhet a kibocsátás csökkentése szempontjából, a magas költségek, illetve a szén-dioxid tárolásával kapcsolatos kihívások gátat szabhatnak a technológia terjedésének.
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.