Ugyan április elsején jelent meg a hír több ausztrál oldalon, majd később a Gizmodón, de nem tréfáról van szó. A törvényhozás szociálpolitikával és jogi ügyekkel foglalkozó bizottsága botrányok sora után vizsgálatot folytat a családi és szexuális erőszakról. Ennek keretében készült el a jelentés, amelyben felmerült a szokatlan, a zaklatást és más bűncselekményeket visszaszorítani hivatott megoldás.
"Ahhoz, hogy megnyissanak vagy fenntartsanak egy közösségi média fiókot, törvény írja elő, hogy azonosítsák magukat a platform előtt, száz azonosítási ponttal, ahogyan egy mobiltelefon előfizetésnél is."
- szól a javaslat. A szolgáltatók ezeket az adatokat az e-biztonsági biztos, a rendőrség vagy a bíróságok kérésére adnák ki. A százpontos rendszer értelmében ráadásul egy igazolvány nem is volna elég a folyamathoz: az országban az úgynevezett elsődleges dokumentumok egy részéért (mint az útlevél vagy a teljes születési anyakönyvi kivonat) hetven pont jár, vannak viszont, amelyekért csak negyven (ilyen például a jogosítvány). Tehát aki maradni akar a Facebookon vagy a Tinderen, annak több papírt is meg kell osztania a tech cégekkel, mintha csak bankszámlát nyitna.
A teljes (vagyis csak a feladó és a címzett által olvasható) titkosítás szintén nem tetszik a jelentés íróinak: "A Kormány fontolja meg, hogy engedélyezze a rendfenntartó szerveknek, hogy hozzáférjenek a platformok end-to-end titkosított adataihoz is, bírósági felhatalmazással,
olyan esetekben, amelyekben egy személy mentális vagy fizikai egészsége, vagy a nemzetbiztonság forog kockán."
Míg az azonosítási javaslat legalább elképzelhető, a titkosítás feltörése a jelenlegi rendszerek mellett technikailag nem lehetséges.
Néhány évvel ezelőtt Németország kilátásba helyezte, majd törvénybe foglalta, hogy a közösségi média platformoknak akár ötvenmillió eurót kell fizetniük, ha nem távolítják el rövid időn belül a gyűlöletbeszédet vagy más, az oldalakra posztolt illegális tartalmakat. A német elnök, Frank-Walter Steinmeier akkor azt nyilatkozta, hogy szerinte meg kéne szüntetni az online anonimitást a közbeszéd színvonalának javítása és a gyűlöletbeszéd visszaszorítása érdekében. A teljes, end-to-end titkosítás ellen pedig az Egyesült Államokban is intéztek támadásokat: a leghangosabban az elmúlt években Trump elnök főügyésze, William Barr ágált azért, hogy a hatóságoknak legyen egy hátsó bejáratuk a titkosított csatornákra. A platformok ezt vehemensen ellenezték,
az Apple és a Facebook is a jóhiszemű felhasználók privát szférája elleni támadásként állította be egy ilyen megoldás bevezetését.
Az ausztrál politikusok egyelőre nem nyilatkoztak arról, hogy a jelentés alapján terveznek-e törvényeket hozni a közeljövőben.
(Fotó: Getty Images Hungary)