Ma kezdi tárgyalni az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület minden eddiginél átfogóbb jelentését a klímaváltozás állapotáról

2021 / 07 / 26 / Bobák Zsófia
Ma kezdi tárgyalni az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület minden eddiginél átfogóbb jelentését a klímaváltozás állapotáról
A jelentéseket 1990 óta öt-hat évente adják ki, a legutolsó elemzés 2013-ban látott napvilágot. Az IPCC 14 000 tudományos publikációt elemez és ennek alapján 40 oldalas összefoglalót ad ki, amit a kormányok segítségül használhatnak a szabályozások kialakításakor.

A Kormányközi Éghajlatváltozási Testületet 1988-ban alapították Genfben az Egyesült Nemzetek tagjai, azzal a céllal, hogy a kormányok tagjai átfogóbb képet kapjanak az éghajlatváltozásról és az emberi tevékenységek klímaváltozással kapcsolatos hatásairól. A testület tagjai szorosan együttműködnek a kormányok megbízottjaival, így a jelentéseiket, melyeket általában négy, öt vagy hat évente készítenek el, egy hétig tartó megbeszélések és viták előzik meg, majd ezek eredménye alapján születik meg a végső konklúziókat tartalmazó dokumentum, amely nem egy önálló tudományos értekezés, hanem az előző években kiadott, sokezer tudományos publikáció összefoglalása.

Az idei évben a több mint 200 tudományos szakember által megírt előzetes jelentés megbeszélése másfél hétig tart majd, de most először nem személyesen, hanem virtuálisan találkoznak a tagok, így némileg új formát kap a vita. A készülő hatodik jelentés, melyet az IPCC I. Munkacsoportja készített elő, a klíma rendszerének és változásának legaktuálisabb fizikai megértését mutatja majd be - írják a testület közleményében, a kész anyagot pedig augusztus 9-én hozzák nyilvánosságra. A most készülő Összegzés a döntéshozók számára (Summary for Policymakers) című összefoglaló egy korábban, 14 000 tanulmány elemzése alapján íródott dokumentum közös megegyezéssel születő konklúziója lesz, amely már tartalmazni fogja, illetve figyelembe veszi azokat a hozzászólásokat is, amelyet az elmúlt hónapokban kapott különböző szakértők részéről, mivel már előzőleg megnyitották az észrevételek és kritikák számára. Ennek során első körben 23 462 kommentet kapott szakértőktől, a második vázlat pedig 51 387-et a kormányok tagjaitól és a tudományos szakemberektől.

A jelentés olyan újdonságokat is tartalmazni fog, amire eddig nem volt példa, nem csak azért, mert a 2013-as jelentés megjelenése óta eltelt időben sokat fejlődtek a megfigyelési módszerek és technológiák, így minden eddiginél alaposabb munka készülhet, hanem azért is, mert az IPCC a mostani alkalommal sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a regionális helyzetek elemzésére. Ez azért lényeges, mert az Összegzést a kormányok, ugyan nem kötelező jelleggel, de egyfajta segítségként felhasználhatják a szabályozások kialakításakor, hogy a helyi klímahelyzethez tudják adaptálni a bevezetett intézkedéseiket. A jelentés szintén tartalmaz majd öt olyan forgatókönyvet is, amely a különböző szabályozások lehetséges következményeit mutatják be, vagyis olyan hipotetikus jövőképeket vázolnak, amelyek potenciálisan megvalósulhatnak, ha a kormányok tagjai jobban vagy éppen kevésbé veszik figyelembe a döntéseiknél a klímaváltozás jelenlegi állapotát.

Az Összegzés a döntéshozók számára 195 kormány küldötteinek és a tudósoknak együttműködésével készül majd el, miután sorról sorra elemzik az anyagot és ezután alkotják meg a végső változatot. A mostani munkát a jövő évben követi majd a kettes és hármas Munkacsoport jelentése is, amely a hatásokkal, illetve a hatások enyhítésével kapcsolatos tudnivalókat tartalmazza majd.

(Fotó: Pixabay)

További cikkek a témában:

A magyar önkormányzatok lehetőségei a klímaváltozás elleni küzdelemben Az önkormányzatok kulcsszereplők a klímaalkalmazkodás előmozdításában, koordinálásában, az érintettek bevonásában: ez volt az egyik fő témája „Az önkormányzatok lehetőségei a klímaváltozás elleni küzdelemben a 2021 – 2027-es időszakban” című online klímakonferenciának.
Itt az uniós klímavédelmi-terv – már 2035-ben véget érhetne Európában a belsőégésű autók korszaka Az Európai Bizottság ma tette közzé a „Fit for 55” elnevezésű klímavédelmi csomagot, ami megvalósulása esetén bevallottan erősen és több területen is érinti majd az uniós polgárok életét.
Nem a szegények fogják megfizetni az emelkedő szén-dioxid kvóták árát az Európai Bizottság szerint Frans Timmermans klímaügyi biztos szerint nem kell a bolygó jóléte és az emberek jóléte között választani a jövőben, annak ellenére sem, hogy az EU júliusban készül kibővíteni az üvegházhatású gázok kibocsátásának beárazását.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.