Maga a megtestesült utópia, ahogy valaki pusztán a gondolataival irányítja a lakását

2024 / 10 / 02 / Bobák Áron
Maga a megtestesült utópia, ahogy valaki pusztán a gondolataival irányítja a lakását
A Stentrode nevű agy-számítógép interfésszel ellátott ALS-es beteg az Amazon Alexa segítségével képes le- és felkapcsolni a villanyt, önállóan tévézni és internetezni, de akár még vásárolni is.

A Melbourne-i Egyetemről induló Synchronnak az elsők között sikerült kifejlesztenie olyan agy-számítógép interfészt, amely az agyba juttatott elektródák segítségével közvetlenül tudja érzékelni a neurális jeleket, ezzel lehetővé téve a kétirányú kommunikációt a beteg és a számítógép között. A Synchron megoldása ráadásul a legtöbb hasonló eszközzel (pl. Elon Musk Neuralinkjével) szemben egyáltalán nem invazív, hiszen az elektródák beültetéséhez nem kell felnyitni a koponyát, ugyanis a Stentrode a nyaki ütőéren keresztül jut el az agyba.

A vállalat már 2020-ban elvégezte az első beültetést, 2021-ben pedig az amerikai hatóságokról is megkapták az engedélyt a klinikai tesztekre, azóta pedig számtalan beteg kapta meg az implantátumot. A Synchron most még egy lépéssel tovább ment, ugyanis integrálták a rendszerbe az Amazon Alexa nevű virtuális személyi asszisztensét, ami az Amazon által évekkel ezelőtt bevezetett “Tap to Alexa” funkció révén vált lehetővé. Ez nem csak arra ad lehetőséget, hogy a felhasználók szavak helyett érintésekkel vezéreljék az asszisztenst, de a Fire táblagépek esetében a text-to-speech funkció révén arra is lehetőséget ad, hogy az agy-számítógép interfésszel ellátott emberek a gondolataikkal irányítsák az asszisztenst.

Az első beteg, akin a Synchron kipróbálta ennek a létjogosultságát, egy Als-ben szenvedő páciens volt, aki ugyan a kezét már egyáltalán nem tudja mozgatni, ennek ellenére a videó tanúsága szerint többek között képes önállóan le- és felkapcsolni a lámpát, kezelni a tévét és és más okoseszközöket, videóhívásokat indítani és fogadni, elindítani a zenelejátszót, de akár olvashat vagy vásárolhat is a gondolatai révén.

Először ültetett be chipet egy ember agyába Elon Musk cége, a Neuralink Hasonló beavatkozást először húsz éve végeztek, de Elon Musk vállalkozása így is komoly előrelépést hozhat a terület fejlődésében.


Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek
A természetes ásványvíz az egyik legegészségesebb dolog az emberi szervezet számára. De hol találunk Magyarországon természetes ásványvíz-forrásokat, és mit érdemes tudni róluk?
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Szülő–gyermek kapcsolatra alapuló közös programokkal – például golf- és vitorlásversenyekkel – igyekszik előmozdítani a generációváltás kérdését a Raiffeisen Bank. Az intézmény az egyre szélesebb körű banki és befektetési megoldások mellett olyan eseményeket is szervez, amelyeken a fiatalabbak és az idősebbek egyaránt jól érzik magukat, érdeklődésük összeér. A jelenünkben „turbósodó” generációváltás tematikájáról kérdeztük Bálint Attilát, a Raiffeisen Bank privátbanki üzletágának a vezetőjét.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.