A tapasztalatairól mesélt az ember, akinek elsőként ültetett chipet a fejébe a Neuralink

2024 / 03 / 30 / Bobák Áron
A tapasztalatairól mesélt az ember, akinek elsőként ültetett chipet a fejébe a Neuralink
Elon Musk vállalata januárban ültette be az első, agy-számítógép kommunikációt lehetővé tevő implantátumot egy lebénult ember fejébe, aki azóta nem csak Twitter-bejegyzést tud segítség nélkül írni, de a Civilization nevű stratégiai játékkal is hajnalba nyúlóan játszik.

Elon Musk vállalata januárban hajtotta végre az első műtétet, amelynek keretében egy olyan implantátumot ültettek egy lebénult ember fejébe, amely segítségével képes a gondolataival kezelni a számítógépet. A beavatkozásról eddig csak apró információmorzsákat hoztak nyilvánosságra, például hogy a beültetés sikeres volt, és hogy a páciens képes a gondolataival kezelni egy kurzort, néhány nappal ezelőtt viszont maga az érintett, Nolan Arbaugh számolt be részletesen arról, hogy milyen egy chippel a fejében élni.

Ahogy arról a HVG beszámolt, a 29 éves férfi egy közlekedési balesetben válltól lefelé lebénult, vagyis sem a kezeit, sem pedig a lábait nem tudja használni, és mindeddig külső segítségre volt szüksége ahhoz, hogy kezelni tudjon egy számítógépet. Elmondása szerint ez sokszor okozott kényelmetlenséget, a helyzete viszont az implantátum beültetése után gyökeresen megváltozott. Miután a Neuralink szakértői megengedték neki, hogy önállóan, a laboratóriumon kívül is használja a chipet, az egyik első dolga például az volt, hogy reggelig játszott az egyik kedvenc játékával, a Civilization VI-tal. Ez korábban nem volt lehetséges, hiszen a hosszú játékmenet nem tette lehetővé, hogy valaki folyamatosan segítsen neki, most viszont a legnagyobb problémája az volt, hogy játék közben néha fel kellett töltenie a chipet. Bár a férfi erre nem tért ki, de a Neuralink szerint ezt egyébként vezeték nélkül, indukciós töltési technológiával lehet megtenni, vagyis Arbaugh-nak nem kell vezetékeket dugdosnua a fejébe ahhoz, hogy használhassa a chipet.

Arbaugh azt is elmondta, hogy a beavatkozás rendkívül gördülékenyen ment, hiszen miután a Neuralink által kifejlesztett robot beültette a koponyájába az egységet, mindössze egy napot kellett a kórházban töltenie. A férfi szerint az implantátummal élni "olyan, mintha az erőt használná a Csillagok Háborújából", persze csak amikor digitális eszközökről van szó.

Bár a Neuralink által elért eredmények kétségkívül biztatóak, Kip Ludwig a The Registernek nyilatkozva azért igyekezett kicsit lehűteni a kedélyeket. A Nemzeti Egészségügyi Intézetek idegsebészeti programigazgatója és a Wisconsin Institute for Translational Neuroengineering társigazgatója elmondta, hogy bár a Neuralink által elért eredmények kétségkívül jó kiindulópontot nyújtanak, más, a területen érdekelt cégek eredményeihez képest nem nevezhetőek áttörésnek. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az agy-számítógép interfészek segítségével korábban már sikeresen elérték, hogy egy néma ember újra tudjon beszélni, egy másik, lebénult embernek a mozgás szabadságát adták vissza hasonló eljárással, egy teljesen “bezárt” beteg pedig ismét tud kommunikálni a környezetével.

Az agyunkba juttatott nanorobotokkal egyszer talán a teljes tudatunkat lementhetjük és átélhetjük mások érzéseit De előtte még gyógyíthatóvá tehetünk velük olyan súlyos betegségeket, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór vagy akár a poszttraumás stressz szindróma - mondja Nuno Martins, az UC Berkeley kutatója, akivel a Brain Bar konferencián beszélgettünk az agy-számítógép interfészek jövőjéről.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.