Magyar kutatók "meghackelték" az algákat, és akár forradalmasíthatják a hidrogéntermelést is

2021 / 05 / 28 / Felkai Ádám
Magyar kutatók
Sikerült megoldani, hogy az algák nagy mennyiségben termeljenek hidrogént, külön jó hír, hogy az algák a növekedési fázisukban szén-dioxidot hasznosítanak.

Mint arról az ELKH honlapja beszámol, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) Lendület Molekuláris Fotobioenergetikai Csoportja Tóth Szilvia vezetésével kidolgozott egy „trendváltó” eljárást, melynek segítségével zöldalgákat sikerült „rábírni” arra, hogy jelentősebb mértékben termeljenek hidrogént, miközben a folyamatban ezek az élőlények sem sérültek. Mint azt korábban írtuk (lenti cikk) a hidrogénnel hajtott járművekben többen is jelentős potenciált láttak.

A hidrogén lesz a következő évtizedek legjövedelmezőbb üzlete - mondja az USA egyik legnagyobb befektetési bankja "Olyan, mint az okostelefonpiac volt 2007 előtt" - írja a Bank of America a legújabb elemzésében a hidrogénpiacról.

A hidrogénnek egyébként számtalan előnye akad, mivel például 1 kg hidrogénben annyi energia van, amennyi egy járműnek 100 km megtételére elég, és az üzemeltetés során egyéb melléktermék, mint a víz, nem is keletkezik. A jelenleg a piacon elérhető néhány hidrogéncellás járműben 5-6 kg-nyi hidrogén tárolható el, ami azt jelenti, hogy hosszabb utat képesek megtenni, mint a tipikus elektromos autók. Igaz, a picai trendek jelenleg az elektromos gépjárművek irányába mutatnak, de ennek egyik oka a épp a hidrogén előállítása.

A gond ugyanis az, hogy a hidrogén előállítása manapság főleg földgázból történik, és ez persze hatalmas CO2-kibocsátással jár. Holott a hidrogén szerepe épp egy nettó szén-dioxid-kibocsátás nélküli gazdaság megteremtése lehetne a fenti ok miatt – tehát hogy a hasznosítása során egyedül víz keletkezik melléktermékként. Magyarán esszenciális kérdés a megfelelő, környezetbarát ipari termelés biztosítása. A mostani kutatás ennek megfelelően a szóban forgó elem bioipari előállítására koncentrál, ami a zöldalgák segítségével lenne lehetséges.

Az alapelképzelés ugyanis, hogy a hidrogént közvetlen a napenergia felhasználásával állítsák elő, ami azért lehetséges, mert a zöldalgák a fotoszintézis melléktermékeként épp ilyen gázt bocsájtanak ki. A probléma ott van, hogy természetes körülmények közt a fotoszintézisnek ez a „hidrogéntermelő” szakasza csak pár percig tart. Az elmúlt 30 évben tehát a kutatók megpróbálták az időben kitolni ezt a szakaszt, de ez csak jelentős sejtkárosodás útján volt eddig megvalósítható. A most kidolgozott módszer azonban az egyszerűségének köszönhetően akár az ipari léptékű termelés esetén is hasznosítható.

A fejlesztés lényege a következő: „vékony rétegű, de igen nagy töménységű algakultúrát helyeznek el egy erre alkalmas fotobioreaktorban. A kultúrát néhány óráig sötétben tartják, hogy hidrogéntermelést végző enzimek képződjenek, majd fénynek teszik ki. Ezt követően az algák vízből hidrogéngázt állítanak elő, több napon keresztül.”

A fent kifejtett hidrogéntermelés a napfény intenzitásán is lehetséges az algakultúrák különösebb károsodása nélkül, és a módszer a hozamot (a megtermelt hidrogén mennyiségét) körülbelül megtízszerezte. Sőt „bizonyos fotoszintetikus mutánsok esetében a hidrogéntermelés folyamata még stabilabb, a hozam pedig jelentősen magasabb. Melléktermékként jól hasznosítható biomassza képződik, és az algák a növekedési fázisukban szén-dioxidot hasznosítanak.” Egyébként az algákban mások is meglátták már a hiderogéntermelés egy lehetséges, bioipari útját, erről az alábbi cikkünkben írtunk részletesen:

Csapdába esett algák állíthatják elő a jövő energiahordozóját, a hidrogént Méghozzá fotoszintézis útján, mely folyamat alapvetően amúgy oxigént termel. Ha ez az ötlet beválik, úgy sikerül energia-hatékony módon hidrogént előállítani, aminek hiánya mindig is nagy hátulütője volt ennek az energiahordozónak.

A kutatók most a hozam további fokozására koncentrálnak, illetve megterveznek egy szabadföldi, hidrogéntermelésre alkalmas „fotobioreaktort”, és meg is építik a prototípust.

(Kép: ELKH)

További cikkek a témában:

A Volkswagen Csoport vezérigazgatója szerint a hidrogénautózás hülyeség Herbert Diess egy újságcikket ajánlva kijelentette a Twitteren: a hidrogénalapú autózás nem megoldás a klímaváltozásra, az akkumulátoros elektromos autó az igazi.

A tengeri szélturbinák következő generációja: hidrogén-előállítás szélenergiából a lebegő erőművekben A tengeri szélturbinák energiájának in situ átalakítására illetve eltárolására indított projektet egy cég.

Hidrogénnel működő kísérleti város épül Japánban Woven City kísérleti városában a gyártástól a szállításig mindent a hidrogén alapú technológiára alapoznak majd, bár emellett az elektromos járművek is helyet kaphatnak a közlekedésben.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.