Még egy képzeletbeli tudós is jobb példakép lehet, mint Einstein

2020 / 06 / 23 / Perei Dóra
Albert Einstein, a zsidó származású német Nobel-díjas tudós, a relativitáselmélet atyja mára kétségkívül napjaink egyik legnagyobb zsenije. A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói szerint példaképnek azonban mégsem őt kellene választanunk és azt is elárulják, miért.

Danfei Hu és csapata a Basic and Applied Social Psychology szociálpszichológiai szaklapban publikálta tanulmányukat, melynek lényege, hogy az elsöprő tehetségnél sokkal motiválóbb számunkra a kemény munka és a képességeink fejlődésébe vetett hitünk. Az első kísérlet százhetvenhat önkéntes résztvevővel zajlott, akiket két csoportra osztottak. Az egyik csoport úgy tudta, hogy Albert Einsteinről olvas egy történetet, míg a másik Thomas Alva Edisonról. A valóságban azonban mindkét sztori ugyanaz volt, méghozzá egy ismeretlen tudós megmérettetéseiről. A kutatás szempontjából fontos megemlíteni, hogy amíg Einsteint lángelmének tartották, addig Edison kemény munkájának köszönhette sikereit. (Összesen 1093 szabadalmával ő a világ egyik legszorgalmasabb feltalálója.) Edison a kitartásban és az önfegyelemben hitt, talán ezért is mondogatta gyakran, hogy

„A zseni egy százalék ihlet, kilencvenkilenc százalék verejték.”

Miután elolvasták a történeteket, az alanyok elé kérdőíveket tettek, ami a tehetséggel és az intelligenciával kapcsolatos nézeteiket vizsgálta. A kutatókat mindenekelőtt az érdekelte, hogy mennyire értenek egyet olyasmi állításokkal, minthogy csak a zsenikből lesznek jó tudósok, a tudomány nem való mindenkinek, vagy éppen az, hogy mindenkinek megvan a maga intelligenciaszintje, amit nem igazán lehet megváltoztatni. A következő lépésben egy matematikai feladatot kellett teljesíteniük, miközben a kutatók motivációjukat vizsgálták. Arra jutottak, hogy az Edison-csoport fejleszthető dologként tekintett az intelligenciára, és sokkal kevésbé vélekedtek úgy, hogy a kivételes tehetség a siker elengedhetetlen feltétele. Ezen kívül jobban teljesítettek a matekfeladatban, és motiváltabbak is voltak az Einsteines csapatnál. A szerzők szerint alighanem azért, mert Edison életútja azt az üzenetet közvetítette nekik, hogy kellő erőfeszítéssel és szorgalommal ők maguk is sok mindent elérhetnek.

A kutatócsoport annak is utánajárt, hogy vajon mennyire motiváló ugyanaz a történet, ha a résztvevők egy adott csoportja, esetünkben százhatvankét fő azt hiszi, hogy Einsteinről olvas, a másik fele pedig egy bizonyos Mark Johnsonról, aki valójában csupán a képzelet szüleménye. Érdekesség, hogy Einstein még egy kitalált tudóssal szemben is alul maradt, ugyanis a Mark Johnson-féle csoport egyrészt kevésbé gondolta úgy, hogy a zsenialitás a siker kizárólagos kulcsa, másrészt nagyobb lelkesedéssel kezdtek bele a matekpélda megoldásába, és több helyes megoldást is produkáltak az Einstein-csoport tagjaihoz képest.

Vagyis ezek szerint még egy nem létező karaktert is előbb választottak példaképnek egy világhírű zseninél.

Kísérletük utolsó felvonásában a kutatók kétszáznyolcvannyolc önkéntest vizsgáltak, és megnézték, hogy Edison, Einstein és Johnson közül ki mennyire motiváló példakép. Az előző megfigyelések alapján a rangsor így nézett ki: Edison volt a leginspirálóbb modell, őt követte Johnson, Einsteinből pedig ezúttal is sereghajtó lett. Tanulság? A zsenikultusz időnként kifejezetten kontraproduktív, és bár kétségtelenül felnézünk a született géniuszokra, amikor el is hisszük, hogy ez előfeltétele a tudományos, művészi vagy sportolói sikernek, akkor könnyen elbizonytalanodhatunk, és mivel magunkat nem tartjuk ennyire különlegesnek, a lelkesedésünk gyorsan elpárologhat. Ezért érdemesebb olyan személyek sikereiből töltekezünk, akik kemény munka és számos akadály legyőzésével értek célba.

(Fotó: Needpix)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.