A Nemzetközi Roma Egyesület romániai fiókjának vezetője augusztus elején jelentette be, hogy kriptovalutát alapítanak Gypsycoin néven – számol be róla a Transindex. Mint azt a lap írja:
„A Nemzetközi Roma Egyesület világkongresszusa szerint az új kezdeményezés egyrészt a társdalomban tapasztalható diszkrimináció és az idegengyűlölet visszaszorítását célozza, másrészt elősegítené a roma kisebbség társadalmi és oktatási fejlődését.”
A 2021. július 31-én forgalomba került kriptovaluta weboldalára feltöltött sajtóanyag szerint ez a multilaterális projekt nem csak egy a sok blokklánc alapú kriptopénz közül, hanem egyfajta identitás is kapcsolódik hozzá. A Gypsycoin célja a roma közösségek fejlesztése, valamint a bajokkal küszködő romák megsegítése, ám ezzel együtt egyfajta „digitális kohézió” kialakítása is a különböző roma közösségek közt. A Gypsycoin ad valami újat ezeknek a közösségnek: méghozzá a romák első univerzális digitális fizetőeszközét. Ennek megfelelően a kriptóhoz köthető ábra a tradicionális elemet keveri a modernnel, vagyis egy hagyományos cigánykereket ábrázol szimbiózisban az áramkörökkel.
A tervek szerint tehát a Gypsycoin több célt is szolgálhatna – ezek egyike a jótékonykodás, de működhetne egy-egy közösség pénzeként, fel lehetne használni oktatási célokra, sőt hosszú távú befektetésként is beválhat. Viszont a Gypsycoin kripotvaluta is a közösségi, valamint egyéb említett szerepei mellett, így a jelenlegi kriptopiac dinamikáját követve a tokenek 90 százaléka elégetésre kerül, és csak 10 százalék kerül be a piaci forgalomba. Ezen a ponton egyébként némileg ellentmondásosak az információk, hiszen a honlap egy másik helyén arról írnak, hogy az összes token 95 százalékát égetik el és 5 százalék kerül piaci forgalomba. (Jótékonyságra pedig a piaci forgalomban keringő tokenek 2 százalékát fordítanák.)
Összességében a token egy olyan kriptopénz lehetne, amelyet a roma közösségek egymás közt cserélgethetnének, és ami így egységet fejezne ki, valamint a kulturális örökségük részévé válhatna. A sajtóközlemény ugyanakkor hangsúlyozza azt is, hogy az említett egységet nem csak a roma közösségnek tartják fenn, hanem a projekt mindenki számára nyitott, aki szeretne ebben részt venni, és aki szimpatizál ezzel az üggyel.
A honlapról kiderül az is, hogy a cél annak elérése, hogy 1 Gypsycoin 1 dollárnak feleljen meg, és bár mint látható, ez a remélt árfolyam még messze van, de a Gypsycoin az eltelt rövid időszakban is gyorsan tudott növekedni. A honlap szerint az első héten 10-szeres volt az értéknövekedés, valamint az első ezer befektető még ezen az első héten összejött, a harmadik heti eredmények alapján pedig a növekedés 100-szoros, és már 1700 befektetőnél tartanak. A jótékonysági tevékenység, tehát a több mint 10 000 ezer nyomorgó család megsegítése 25000 befektető elérésekor fog elindulni az ütemterv alapján.
(Kép: https://www.gypsycoin.finance/)