A fénykép készítője, David Morris saját elmondása szerint éppen a Nagy-Britannia délnyugati csücskében található Gillan település tengerpartján sétált, amikor észrevette a távolban a lebegő tankert, a telefonjával pedig sikerült is megörökítenie - írja a PetaPixel. A jelenség, amivel találkozott a fata morgana, amit magyarul leginkább délibábnak szoktunk nevezni, habár az elnevezés ebben az esetben okot adhat egy kis fejvakarásra.
Az általunk ismert délibáb ugyanis a legkevésbé sem így néz ki, hanem általában az aszfalton vagy a kietlen pusztaságban megjelenő víz formájában jelenik meg. Ez az úgynevezett alsó állású délibáb, amikor a forró felületek (leginkább a talaj) úgy módosítja a légrétegek fénytörését, hogy azok a valódi tárgy alatt tükrözzék vissza annak képmását - leggyakrabban az eget. A délibábnak emellett azonban számos más formája is van, előfordul például, hogy az érzékcsalódás az eredeti tárgy mellett jön létre, esetleg a feje tetejére állítva látunk valamit, vagy éppen felette jelenjen meg.
Utóbbi jelenségnek lehetünk tanúi a tartályhajóról készült kép esetében is. Ez a jelenség David Braine, a BBC meteorológusa szerint akkor jön létre, amikor a hideg levegő beszorul a tenger és a felsőbb, melegebb légréteg közé. Mivel a hideg levegő sűrűbb, mint a meleg levegő, a levegő fénytörése úgy módosul, hogy felfelé tükrözi vissza a tárgyakat. Ehhez hasonló érzékcsalódást tapasztalhatunk egyébként akkor is, amikor például a szívószálat belerakjuk egy pohár vízbe, és az egyszerre csak töröttnek látszik, igaz, itt a fénytörét nem a levegő hőmérséklete, hanem a víz okozza.
Ahogy említettük, hasonló jelenséget az elmúlt években többször is sikerült lencsevégre kapni, ezek közül is az egyik leglátványosabb az a “szellemvitorlás”, amit tíz éve sikerült levideóznia valakinek.
(Fotó: David Morris)