Az úttörő kísérletben egyelőre két apró műanyag lemezt sikerült a levegőbe emelni, és lebegtetni. A két műanyagfilm vékonyságú lemez felemeléséhez szükséges fényenergiát egy sor LED szolgáltatta egy vákuum kamra belsejében. A lebegtetés nyugodtan nevezhető áttörésnek, hiszen a tudósok még soha nem volt képesek ekkora méretű és tömegű tárgyakat pusztán a fény alkalmazásával a levegőbe emelni.
"Amikor a két minta felemelkedett, mind a négyünknek elállt a lélegzete"
- mondta Mohsen Azadi, a Pennsylvaniai Egyetem mérnöki doktorjelöltje.
Researchers at the University of Pennsylvania have managed to cause tiny plastic trays to hover using only light. Next up: Back To The Future-style hoverboards ? pic.twitter.com/tPGdVLwA88
— Tony Ho Tran (@TonyHoWasHere) February 14, 2021
A repülő szőnyegek, vagy a Vissza a jövőbe lebegő gördeszkája még minden bizonnyal odébb vannak, a tudósokat most leginkább a technológia mezoszférában történő a felhasználása érdekli. A légkör magasan fekvő régiójának kutatása, köztudottan tele van nehézségekkel, nem egyszerű dolog tanulmányozni az ott zajló folyamatokat.
"A tudósok néha viccből csak ismeretlenoszférának hívják a mezoszfárát. Egyszerűen nem érjük el ezt a régiót. Fellőhetünk egy rakétát, hogy egyszerre néhány percig jelen lehessenek ott a műszereink, de ennek eredményessége nagyon messzire van a repülőgépekkel vagy léggömbökkel végezhető mérésektől.
A mostani áttöréssel azonban a kutatók képessé válhatnak egy olyan repülési rendszer kifejlesztésére, mellyel apró érzékelőket juttathatnak a mezoszférába, a fénymotoros lebegtetés technológiájának segítségével
- mondta el Igor Bargatin, az UPenn gépészmérnöki professzora.
A technológia Marskutatásban történő felhasználása iránt a NASA-t is érdeklődött. Ennek az a fő oka, hogy a vörös bolygó légkörében a nyomás hasonló a Föld mezoszférájához, feltárva ezzel annak lehetőségét, hogy az apró, fényenergiával hajtott lebegő berendezések segítsenek a hőmérsékleti és légkör-összetételre vonatkozó adatok összegyűjtésében.
"Ezek a műszerek naponta egyszer felszállhatnának, odafent elvégezhetnék a munkát, majd visszatérhetnének és leszállhatnának a kis marsjáróra. A Marson ma még nincs lehetőségünk információt gyűjteni a mezoszférából. Ez fantasztikus lenne. Addig is meg kell elégednünk azzal, hogy az űrhelikopter hamarosan felszáll, és repül a Mars felszíne felett" - vázolta Paul Newman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának vezető földtudományi kutatója.