A ProPublica arra volt kíváncsi, hogy valóban minden esetben végponttól végpontig titkosítva történik-e a kommunikáció a Whatsapp felületén: kiderült, hogy nem minden arany, ami fénylik, vagyis az üzenetek nem feltétlenül vannak maximális biztonságban. Mivel az applikáció lehetőséget ad az üzenetek jelentésére, a jelentett tartalmak pedig már értelemszerűen titkosítatlanul landolnak az illetékesek előtt. A cég mindezt egy speciális szoftverrel kezeli.
Talán kevesen tudják, hogy a Whatsappon váltott üzenetek (még a privát levelek is) mindenekelőtt egy olyan vizsgálaton esnek át, amit mesterséges intelligencia végez. A rendszer lényege, hogy kiszűrje a gyanús tartalmakat, és amíg a hétköznapi felhasználók veszekedéseiből - gyakran bosszúból - jelentett üzenetek nem akadnak fenn, addig a valós veszélyt hordozóak már igen. A szexuális erőszakkal, visszaélésekkel, terrorizmussal és más tiltott tartalmakkal szemben a WhatsApp felléphet oly módon, hogy megszüntetheti azok titkosítását.
Amennyiben valaki megszegi a felhasználási feltételeket az üzenetváltás közben (például illegális tevékenységről folytat eszmecserét), az illetékesek azonnal közbeléphetnek. Ha az üzenetek átvizsgálásáért felelős személyek számára is nyilvánvalóvá válik, hogy valamilyen káros tartalomról van szó a jelentett sorokban,
abban az esetben elrendelhető a személy megfigyelése.
A magánélet védelme, mint olyan pedig innentől kezdve nem releváns a WhatsApp számára, azaz megfigyelheti a problémásnak vélt személyek Facebook üzeneteit is, sőt mi több, az érzékenyebb felhasználói adatokhoz is hozzáférhet. Láthatja, hogy az illető milyen csoportoknak a tagja, az érintett telefonszámán kívül pedig hozzáférést szerezhet a készülék egyedi azonosítójához, az állapotüzenetekhez,
de még a mobil akkumulátorának töltöttségi szintjéhez és a hálózati kapcsolat erősségéhez is.
A ProPublica szerint a WhatsApp szerepelteti ugyan a fenti dolgokat a felhasználási feltételek között, csakhogy olyan jól elrejtették, hogy ha csak valaki nem 'nyálazza végig' elejétől a végéig, akkor aligha veszi észre. Mindez pedig a Facebook szerint teljesen rendben van, a felhasználók visszajelzései alapján cselekednek, olyankor, amikor valaki ennek a szükségét érzi, hiszen egyértelmű, hogy mire való az üzenetek jelentésére szolgáló funkció.
Lényeg a lényeg, a WhatsApp csak addig titkosított végponttól végpontig, amíg valakit nem jelentenek szabálytalan viselkedésért, arról viszont nem lesz tudomása, ha a Facebook a megfigyelése mellett dönt.
(Fotó: Unsplash/Jamie_Street)