Megmérték, hogy mekkora karbonlábnyomot hagy maga után a Netflix-függőség

2021 / 06 / 28 / Perei Dóra
Megmérték, hogy mekkora karbonlábnyomot hagy maga után a Netflix-függőség
A streaming régóta népszerű műfaj, a járványidőszak alatt pedig valószínűleg többen vették igénybe, mint korábban bármikor. A Carbon Trust klímacsoport tanulmányt készített arról, hogy mekkora karbonlábnyomot hagy egy órányi streamelt műsor megtekintése.

Mindenekelőtt érdemes megemlíteni, hogy előzetes tanulmányokban a streaming karbonlábnyomát sokkal nagyobbra becsülték a szerverek, az adatforgalom, valamint a tartalomfogyasztásra használt eszközök működése és energiafelhasználása miatt a nézői oldalon. A szolgáltatók ennek ellenére folyamatosan azon dolgoznak, hogy a lehető legkevesebbre csökkentség az energiaigényt.

De mennyi az annyi?

A Bloomberg írt cikket a Carbon Trust klímacsoport iparági tanulmányára hivatkozva, hogy streamelt műsor megnézése akkora karbonlábnyomot hagy maga után, mintha

hat percig járatnánk a vízforralót vagy egymás után elkészítenénk négy zacskónyi popcorn-t a mikróban.

Az angliai bristoli egyetem Dimpact csoport munkatársai azt vizsgálták, hogy szolgáltatói oldalról milyen környezeti hatása van egy órányi streamingnek. Kiderült, hogy a Netflix, mint szolgáltató egy órányi szerverműködtetéssel, áramfelvételével, kevesebb, mint száz gramm szén-dioxidot bocsátott ki. A kutatókból és médiaszakemberekből álló csapat nem állt meg ennyiben, a felhasználói oldalt is megnézték: ott ez a szám körülbelül feleannyi lett. Egy egyórás streaming nagyjából ötvenöt gramm szén-dioxidot bocsát ki a légkörbe, egy átlagos európai felhasználó esetében. A régebbi technológiák esetében ez a szám magasabb lehet.

A Netflix vezetősége azonban még ezt is sokkalja, ezért céljuk, hogy 2022 végére elérjék a zéró kibocsátást. Ehhez azonban ellensúlyozniuk kell az összes olyan kibocsátást, amelyet nem tudnak megszüntetni. Kibocsátásuk felét az új tartalmak fizikai előkészítéséhez szükséges energia, másik felének jelentős részét pedig a vállalat működése adja. Érdekesség, hogy a streaming szolgáltatók egyre gyakrabban zöld vagy megújuló energiát (napelemek, szélerőművek által termelt energiát) használnak szervereik üzemeltetéséhez. Szintén érdekesség, hogy a Carbon Trust kutatása külön kitér a Full HD technológia energiaigényére: a kutatók arra jutottak, hogy a különbség minimális a néhány évvel ezelőtti és a jelenlegi nagy felbontású képernyők kibocsátása között.

(Fotó: Getty Images Hungary)

További cikkek a témában:

A Netflix mostantól a szánkba adja, hogy mit kellene néznünk A szolgáltatás legújabb funkciója az abszolút döntésképtelen felhasználóknak kedvez, és ehhez csak rá kell kattintaniuk a "Játssz valamit" gombra.

Digitális detox képernyőfüggőknek 2400 dolláros jutalommal Ma világszerte több mint hárommilliárd okostelefon-felhasználó, van és a kutatások szerint az elmúlt tíz percben a bolygó lakosságának 34 százaléka valószínűleg ránézett a Facebookjára, nem csoda hát, ha nagy figyelmet kapnak az ilyen kihívások.

Még kikapcsolt állapotban is butít az okostelefon Teljesen bevontuk a mobiltelefont az életünkbe, mind egyéni, mind strukturális szinten, de úgy tűnik van ijesztőbb is a nomofóbia (mobilfüggőség) gyors terjedésénél: mégpedig az, hogy a kikapcsolt eszköz puszta jelenléte is rontja az intellektuális képességet.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.