Mark Zuckerberg október végén jelentette be, hogy Facebookról Metára valtoztatja a cége nevét, és a következő években teljes erejükkel a metaverzum megalkotására fognak koncentrálni. Hogy a mostanában egyre többet emlegetett metaverzum(ok)at pontosan hogyan kell elképzelni, egyelőre senki sem tudja, mindenesetre a Horizons World adhat némi támpontot.
Az eredetileg 2019-ben bemutatott virtuális közösségi platformot eddig csak meghívóval lehetett igénybe venni, csütörtöktől viszont már bárki beléphet a Meta virtuális valóságába, aki megfelel az alább három feltételnek:
A Horizon Worldsben a felhasználók egy láb nélküli avatárként jelennek meg a virtuális térben, ahol megbeszéléseket szervezhetnek, játszhatnak vagy akár filmeket is nézhetnek más felhasználókkal. A Meta elképzelései szerint a felhasználók szerves részét fogják alkotni a világnak, vagyis számítanak rá, hogy felhasználók által generált tartalmakon keresztül a Horizon Worlds fokozatosan fog megtelni élettel. Ennek érdekében a Meta alkalmazottai egy jókora könyvtárt alkottak meg virtuális objektumokból, amelyek használatával bárki szabadon alkothat új dolgokat a virtuális valóságban.
Az ötlet nem teljesen egyedi, hiszen hasonló koncepcióra épülő virtuális világ már eddig is számtalan létezett a Second Lifetól kezdve a Decentralanden és az AltspaceVR-on keresztül az XRSpace által létrehozott Manováig. Hogy az ilyen virtuális platformoknak mennyire van létjogosultságuk a mai világban, az viszont nyilvánvalóan akkor fog világosan kiderülni, amikor a világ vezető közösségi platformja és egyben a legnagyobb VR-szemüveggyártója is beszáll a piacra, így a következő hónapokban érdekes lesz látni, vajon a felhasználók birtokba veszik-e a "virtuális Facebookot" vagy más platformokhoz hasonlóan ez is megmarad egy periférikus, csupán egy szűkebb csoport által használt technológiai érdekességnek.
Az biztos, hogy a Metának nem lesz könnyű dolga a rajongói bázis kiépítésével, az AltspaceVR-nak például mindössze havi néhány tízezer aktív felhasználója van, de még a bármilyen számítógépről elérhető Decentraland és Second Life havi felhasználói bázisa is egymillió alatt van. Zuckerberg októberben azt írta, hogy reményeik szerint a metaverzum a következő évtizedben egymilliárd embert fog elérni, de a fentiek tükrében a Horizon Worlds esetében ennek már a töredékével is biztosíthatnák, hogy a Meta újabb területen váljon piacvezetővé.