Miközben a Starlink magyar előfizetőket toboroz, indul az EU saját műholdas kommunikációs hálózata

2024 / 12 / 20 / Pőcze Balázs
Miközben a Starlink magyar előfizetőket toboroz, indul az EU saját műholdas kommunikációs hálózata
Az Európai Unió aláírta azt a megállapodást, amelynek keretében közel háromszáz IRIS műhold látja el néhány éven belül internettel a kontinens kritikus infrastruktúráját és rosszul lefedett részeit.

A The Verge-ön olvasható hír kiemeli: a kormányzati felhasználók mellett vállalatok és európai polgárok is használhatják majd a 2030-ban induló szolgáltatást, amely legjobban Elon Musk Starlinkjére hasonlít.

A Rakétán többször írtunk a Tesla alapítója által indított rendszerről, melynek lényege, hogy egy többtízezer műholdból álló hálót fog fonni, több rétegben, a Föld köré, hogy a teljes bolygót jó minőségű internethez juttassa. Már hétezer szatellitnél járnak, ám mivel egy cella csak korlátozott mennyiségű sávszélességet tud biztosítani, ezért a nagyvárosokban, amelyekben az üvegszálas kapcsolat mellett lassan az 5G is megszokottá válik, sosem lesz érdemes előfizetni a szolgáltatásra. A Facebookon megjelenő hirdetések szerint a Starlink akciósan százhúszezer forintot kér a terminálért, tizenhatezer forintot az 50GB-os, közel negyvenezret a korlátlan csomagért. Az előfizetést kempingezőknek, utazóknak javasolják.

Az IRIS² mindössze kétszázkilencven műholdat fog használni a Starlink többezrével szemben.

A SpaceRISE nevű konzorcium tizenkét évre nyerte el a koncessziót, hogy kifejlessze, üzemeltesse és működtesse a hálózatot. A cél, hogy mindez "védje a kritikus infrastruktúrát, összeköttetéshez juttassa a legtávolabbi területeket, és növelje Európa stratégiai autonómiáját" - nyilatkozta Henna Virkkunen, az Európai Bizottság technológiai szuverenitásért felelős tagja. Mindez annak tükrében különösen fontosnak tűnik, hogy az Egyesült Államokban épp minden idők "legsúlyosabb telekommunikációs hekkertámadása" zajlik, ami miatt már azt kérik a hatóságok, hogy aki tud, a telefonáláshoz és az üzenetküldéshez használjon titkosított kommunikációs csatornákat.

A SpaceX hat mobil adótornyot telepített az űrbe, amelyek a hagyományos mobilokkal is képesek kommunikálni Eleinte csak SMS-eket lehet küldeni így, a sávszélesség is rendkívül korlátozott, de a technológia kifejezetten ígéretes.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Kik vannak a legnagyobb veszélyben? Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz?
Az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
A legjobb PlayStation játékok, amiket együtt is tudsz játszani a gyerekeddel!
Az ünnepek és nagyobb szünetek előtt összeraktunk egy színes ajánlót PlayStation játékokról az autóversenytől kezdve, az ugáláson át egészen az olyan ínyencségekig, mint a főzőjáték, ami a család legkisebb tagjainak is nyugodtan ajánlható, és amit akár közösen is játszhatunk velük, és még nekünk is élményt nyújtanak.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.