A biológiai kor meghatározására eddig az úgynevezett epigenetikai órát (Horvath-óra) használták a kutatók, amely a DNS-ben található citozin metilációs változásából állapítja meg a kort. Ezzel szemben az új eljárás a sejt RNS készletéből, vagyis a transzkriptomból képes megállapítani az élőlények biológiai korát, ami jóval pontosabb eredményeket tesz lehetővé. Az Aging Cell című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatás vezetői, David Meyer és Dr. Björn Schumacher azt írják, hogy a BiT age, azaz binarized transcriptomic aging clock (binarizált transzkriptom öregedési óra) névre keresztelt módszer közel jár az elméletileg elérhető legpontosabb kormeghatározáshoz.
A transzkriptommal történő kormeghatározás elméleti lehetősége eddig is adott volt, azonban tudományos körökben úgy tartották, hogy a sejtek aktivitásának változása miatt a gyakorlatban ezt szinte lehetetlen alkalmazni. A kölni egyetem kutatói viszont a Science Daily szerint megtaláltak a megoldást arra, hogyan tudnák a génaktivitásban tapasztalható eltéréseket egy matematikai módszerrel kiküszöbölni. Erre utal a módszer nevében a "binarizált" jelző, ami azt jelenti, hogy az óra két csoportba (aktív és inaktív) sorolja a géneket, amelyek így könnyen rendszerezhetővé válnak.
Ahogy az már a Horvath-óra esetében is felmerült, a biológiai kor pontos meghatározása sokat segíthet az öregedés hatásainak a tanulmányozásában, és hosszútávon akár az öregedés megállításában is. A kölni egyetem kutatói szerint a módszerük segítségével pontosan meghatározható lesz az egyes génvariánsok öregedésre gyakorolt hatása, a biológiai kor meghatározásával pedig fontos információkat kaphatnak arról is, hogy az emberek korára milyen hatással van a környezetük, az étrendjük és egyéb tényezők.
(Fotó: Dimitri Otis/Getty Images)