Nagyobb védelmet ígér az Instagram a gyerekeknek

2021 / 08 / 08 / Perei Dóra
Nagyobb védelmet ígér az Instagram a gyerekeknek
Az Instagram több kritikát is kapott az elmúlt években (ezek közül jópárról mi is beszámoltunk itt a Rakétán), amiért engedélyezi a kiskorúak regisztrációját, ahogy azzal sem törődik, hogy milyen veszélyeknek vannak kitéve a közösségi oldalon.Az Instagram szempontjából ez azért is aggasztó, mert a felületet többségében fiatalok használják.  

A jövőben azonban változik a szabályozás, és a vállalat minden, tizenhatodik (vagy bizonyos országokban tizennyolcadik) életévét be nem töltött felhasználó fiókját automatikusan privátra állítja, hogy megosztott tartalmaik ne kerüljenek boldog-boldogtalan szeme elé. A közösségi oldal egyébként pár hónapja igyekszik felhívni kiskorú felhasználóinak figyelmét arra, hogy állítsák privátra fiókjukat, aki pedig ezt még nem tette meg, üzenetben is értesíti.

Ezzel egy időben módosul a hirdetések megjelenítésének feltétele is.

A Facebook központilag gyűjti az adatokat a felhasználókról, ami többek között azzal jár, hogy a hirdetők mostanáig életkortól függetlenül megcélozhatták őket, pusztán az érdeklődési körük alapján. Hamarosan viszont a kiskorú személyeket kizárólag koruk, nemük és tartózkodási helyük alapján 'bombázhatják' hirdetésekkel, az internetről összegyűjtött érdeklődési körük alapján nem.

Az Instagram továbbá a jövőben hatékonyabban próbálja kiszűrni azokat a fiókokat, melynek tulajdonosai szokatlan, feltűnő aktivitást mutatnak a fiatalkorúak irányába. Akit elcsípnek, azt lényegében teljesen elzárják és onnantól kezdve a kiskorú felhasználó nem láthatja a gyanús személyek (például akiket blokkoltak vagy jelentettek) által közölt tartalmakat. Az érintett nagykorúak fiókjában példának okáért nem láthatnak majd kiskorúakat a követési javaslatok között, ha pedig név szerint keresnek rá valakire, akkor sem követhetik be, nem kommentelhetik a fotóit, illetve privát üzenetet sem küldhetnek.

A vállalat döntése szkeptikus fogadtatásra talált, hiszen az anyavállalatot megtestesítő Facebook már számtalanszor keveredett adatkezelési botrányba. Az egyik kirívó eset a gyermekeknek szánt Messenger For Kids alkalmazással történt, amelyről már a tesztidőszakban bebizonyosodott, hogy viszonylag könnyen feltörhető, következtetésképp felnőttek is bejuthatnak a hálózatba. Bár Mark Zuckerberg szerint a tizenhárom év alattiak amúgy is használják az Instagramot, ezért célszerű lenne számukra létrehozni egy saját platformot.

Karina Newton, az Instagram közpolitkájáért felelős vezetője az NPR-nek beszélt arról, hogy sajnos nem áll a birtokukban egyetlen olyan 'csodatévő recept' sem, melynek hatására az emberek hirtelenjében tudatos internetezőkké válnak. Ezért megpróbálják a felhasználók életkora alapján szabályozni a dolgokat úgy, hogy az ne menjen az élmények kárára. (A cikk arról is említést tesz, hogy a Facebookon hatalmas a nyomás a törvényhozói oldal részéről a tekintetben, hogy tegyen végre értékelhető lépéseket a felhasználók védelme érdekében.) Hozzátette: szeretnék biztonságban tartani a fiatalokat, hozzásegíteni őket ahhoz, hogy jó tapasztalatokat szerezzenek, és segíteni támogatni őket abban, hogy az internet és az alkalmazások, valamint a közösségi média használata során egészséges és minőségi szokásokat alakíthassanak ki.

Ami az életkor meghatározását illeti, Newton elmondása szerint a Facebook és az Instagram régóta mesterséges intelligenciát használ a 'profilozásra', és annak segítségével olyan jelek után kutatnak, ami elárulja, hogy a felhasználó betöltötte-e már a tizennyolcadik életévét avagy sem. Most pedig kibővítik ezt a technológiát úgy, hogy meghatározzák a fiatalabb felhasználók életkorát.

Elismerte ugyanakkor, hogy az életkor meghatározása "komplex kihívás", és hogy az Instagramnak meg kell találnia az egyensúlyt a magánélet kérdését illetően, amikor ezt a technológiát használja a felhasználók életkorának becslésére. A vállalat ehhez más teches cégek segítségét kéri, beleértve az internetböngészők és az okostelefonok operációs rendszereinek gyártóit.

Online kaszinót rejtettek egy telefonos gyerekjátékba Az alkalmazás átcsúszott az Apple App Store-jának az ellenőrző rendszerén.

Josh Golin, a gyermekek érdekképviseletéért létrejött nonprofit Fairplay ügyvezető igazgatója szerint a változások jó irányba terelhetik a helyzetet. Golin egyébként a "Gyermekkor hirdetések nélkül" nevű kampány alapítója, amely egyike azon csoportoknak, amelyek a kiskorúak adatvédelmének kiterjesztéséért harcolnak. Ahogy az NPR munkatársának fogalmazott, ettől függetlenül még nem dőlhetnek hátra, hiszen egyelőre ígéretekről beszélünk. Meglátjuk, hogy alakul mindez a gyakorlatban.

Az biztos, hogy a Facebooknak és Instagramnak rengeteg ellenlábasa van, akik egész egyszerűen féltik a gyerekeiket az online lét veszedelmeitől. Cathy McMorris Rodgers repbulikánus képviselő például egy márciusi kongresszusi meghallgatáson azt mondta a Facebook, a Google és a Twitter vezérigazgatóinak, hogy szülőként számára az ő platformjaik jelentik a legnagyobb félelmet.

"Ez egy küzdelem a gyerekek egészséges fejlődéséért, mentális egészségéért, és végül harc a biztonságukért" - mondta,

rámutatva a kutatásra, amely összekapcsolja a közösségi média hatásait a tinédzserkori depresszióval.

(Fotó: Unsplash/Steinar_Engeland, Dimitriy Tyukov)

További cikkek a témában:

Nagy előrelépés történt a gyermekpornográfia elleni küzdelemben Az Intelligrade már nem csak felismeri, de a helyi jogszabályoknak megfelelően kategorizálja is a felvételeket.

Magyarul is elérhető a gyerekeknek szóló, a biztonságos internetezést segítő tananyag a Google-től A témák között a gyerekek - és a szülők - megtalálják az online játék, a keresők, az internetes zaklatás, de még a jelszóerősség kérdéskörét is.

"A fél- és hatéves kor közötti gyerekek fotói napok alatt felkerülnek a darkwebre" "Az internet nem felejt, vagyis amit egyszer feltöltöttünk, azt soha többé nem tudjuk letörölni." Csizmazia-Darab Istvánnal, az ESET kiberbiztonsági szakértőjével beszélgettünk a gyerekekre - és a felnőttekre - leselkedő internetes veszélyekről.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
422 millió éve kifejlődött sejtből készítettek egy állatot
Olyan sejtből nyerték ki a gént, amely ősibb, mint maga az állati élet a Földön.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.