"(Az App Store ellenőrző és értékelő rendszerei) hamis biztonságérzetet adnak a felhasználóknak, azt a benyomást keltik, hogy egy alkalmazás remek, ha egy szép App Store oldalon, dicsérő vélemények közt látják." Ezt Kosta Eleftheriou nyilatkozta a The Verge-nek, még februárban. Azt állította, hogy az Apple nem elég szigorú az ötcsillagos értékeléseket vásároló, a felhasználókat lehúzó, vagy más appokat lemásoló fejlesztőkkel szemben. Eleftheriou, aki egy népszerű Apple Watch billentyűzet alkalmazás létrehozója, azóta igyekszik felhívni az Apple és a közvélemény figyelmét Tim Cookék rendszerének gyengeségeire. A Daring Fireball beszámolója szerint most egy olyan programra akadt, ami elsőre egy ügyetlen, majmocskás-banángyűjtögetős platformjátéknak tűnik,
ám ha például Kazahsztánból, Olaszországból vagy Törökországból nyitják meg, máris helyi kaszinók weboldalaira irányítja a felhasználókat.
This @AppStore app pretends to be a silly platformer game for children 4+, but if I set my VPN to Turkey and relaunch it becomes an online casino that doesn’t even use Apple’s IAP.
? pic.twitter.com/crnOOF0pNi— Kosta Eleftheriou (@keleftheriou) April 15, 2021
A csaló alkalmazás készítői az így regisztrálók után, az online szerencsejáték oldalaknál megszokott módon, pénzt kapnak. A fejlesztő a tweetjeiben arra is kitér, hogy az időközben persze eltávolított Jungle Runner 2k21 tulajdonosai még online reklámokat is futtattak, amelyekben azt hazudták, hogy a játékról és a benne elrejtett szerencsejátékokról a híradók is beszámoltak. Eleftheriou szerint az alkalmazásról írt vélemények közt olyanok is voltak, amelyekben a felhasználók panaszkodtak, hogy a kaszinókban befizettek pénzt, de nem kaptak semmit. Az Apple korábban azt nyilatkozta a hasonló vádakra reagálva, hogy "egyedül 2020-ban több mint félmillió fejlesztői fiókot függesztettek fel csalás miatt" és hogy "nagyon komolyan veszik" az ilyen bejelentéseket.
A cég évek óta küzd azért, hogy az iPhone, iPad és Apple Watch tulajdonosok - az Androidot használókkal ellentétben - csak egy helyről, a hivatalos App Store-on keresztül tudjanak telepíteni programokat a készülékeikre. Cupertinóban azt mondják, hogy kizárólag így tudják garantálni a kiváló felhasználói élményt, illetve vásárlóik adatainak és értékeinek a védelmét. A fejlesztői közösségük egy része, így Eleftheriou ezzel szemben azzal vádolja őket, hogy a 30%-os (kisebb fejlesztőknél feleekkora) jutalék miatt ragaszkodnak ehhez a rendszerhez. A hasonló esetek gyengíthetik a világ legértékesebb vállalatának érvelését a monopóliumvádakkal szemben, vagy az olyan perekben, mint amilyet a Fortnite fejlesztője, az Epic Games indított ellenük.
(Borítókép: Ben Frost/Unsplash)