Németországban az országos hajléktalansegítő szervezet (BAG W) statisztikái szerint mintegy 860 ezer ember él az utcán, akiknek télen különösen nehézzé válik a helyzetük. Az ő életüket igyekszik kicsit elviselhetőbbé tenni egy ulmi cég, akik Ulmer Nest néven egy olyan kabint alkottak, amelyben a hajléktalanok meghúzhatják magukat éjszakára.
A január 8-a óta üzemelő kabinokban légcserélőrendszer biztosítja a friss levegőt, a tetejükön elhelyezett napelemeknek köszönhetően pedig fűteni is lehet őket. A magánszféra védelme érdekében a fülkében nincsenek kamerák, a szociális munkások az ajtón elhelyezett szenzor jelzéséből tudják, hogy az ideiglenes lakója elhagyta a kabint, és mehetnek takarítani. A kabinban emellett egy rádió is van, amivel a bent tartózkodó felveheti a kapcsolatot az üzemeltetőkkel, ha arra van szükség.
Magyarországon nehéz megbízható statisztikát találni arra vonatkozóan, hogy pontosan hányan élnek az utcán, de a számuk a G7 ősszel megjelent cikke szerint nagyságrendileg tízezerre tehető. Az évente elvégzett február harmadikai kutatások alapján közülük tavaly 2300-an voltak, akik az év leghidegebb napjaiban is közterületen aludtak. A Magyar Szociális Fórum az év elején arról számolt be, hogy január 5-ig 74-en fagytak meg Magyarországon ezen a télen, és bár a fagyhalál általában fűtetlen lakásokban érte az embereket, a korábbinál többen haltak meg a szabad ég alatt is.
A hajléktalanokat Magyarországon több szervezet is segíti, a Menhely Alapítvány pedig a különösen hideg napok előtt egy listát is közzétesz a honlapján azokról az ideiglenes túlélési pontokról, amelyek hajlandóak befogadni a rászorulókat. Az alapítvány emellett egy éjjel-nappal hívható telefonszámot is üzemeltet a +36 1 338 4186 számon, és arra kérnek mindenkit, hogy ha bajban levő hajléktalan emberrel találkoznak, akkor azonnal tárcsázzák ezt a számot. (Interesting Engineering)