A Windows 11 rendszerkövetelményei első pillantásra relatíve barátinak is tekinthetőek akár, ezeket a PC Fórum foglalta össze a teljesség igényével:
Két problémás pont akad ugyanakkor azok számára, akik pár évesnél idősebb masinával rendelkeznek, vagy olyan géppel, melyben idősebb hardverelemek találhatóak. Az egyik az elég szigorú processzor kompatibilitási lista (itt megtalálható), a másik pedig a fent is említett TPM (Trusted Platform Module), méghozzá annak is a 2.0-s változata, amit csak 2014-ben publikáltak egyáltalán. Ez utóbbi egyébként eddig annyira nem kapott jelentőséget, hogy a tom's HARDWARE cikke szerint a legtöbb önállóan árusított alaplapban ki is kapcsolták ezt a BIOS-ban. A másik szűk keresztmetszet a processzort érinti tehát – a Windows 11 bejelentésekor a Microsoft kötötte az ebet a karóhoz, hogy a legújabb operációs rendszer legalább 8-dik generációs Intel CPU-t vagy 2-dik generációs Ryzen CPU-t igényel majd – a 8-dik generációs Intel processzorok egyébként mindössze 2017 óta vannak a piacon. A vállalat egyébként azóta bejelentette, hogy a Windows 11 kapcsán elkezdték tesztelni a 7-dik generációs processzorokat is.
Mindez viszont annyira nem tűnt vészesnek, hiszen a jelenleg bétában elérhető Windows 11 telepíthető a hivatalos követelményeknek akár nem megfelelő gépekre is, ehhez mindössze a regisztrációs adatbázis (Group Policy) megfelelő bejegyzéseit kellett átírni még a frissítés megkezdése előtt – és ekkor a telpítő nem is ellenőrizte ezeket a követelményeket (ez a "trükk" egyébként a Windows 10 esetén is működött). Nem is csoda tehát, ha a vadiúj és hírhedten friss hardverelemekre vágyó Windows 11 bétája ország-világ döbbenetére elfut egy néhányszor tízezer forintba kerülő Raspberry Pi4-en is akár:
A Microsoft programmenedzsere, Aria Carley azonban a héten azt jelentette be, hogy a Group Policy buherálása a Windows 11 végleges verziójában nem fog működni, és ha a gépünk nem felel meg a rendszerkövetelményeknek, akkor le se fogjuk tudni tölteni az újabb verzióra való átálláshoz szükséges frissítést. Carley elmondása alapján ennek oka, hogy nem akarják, hogy a gépünk nem támogatott módba kerüljön, mivel az rontaná a biztonságot.
A TPM-et egyébként a Microsoft már 2016 óta igényli, és az ezzel kapcsolatos problémát akár azzal is orvosolhatjuk szerencsés esetben, hogy bekapcsoljuk a BIOS-ban, vagy akár vásárolhatunk is ilyen modult (bár ezeknek éppen a növekvő kereslet miatt szépen kilőtt az ára). Illetve akadnak egyéb módok is, erről szintén a PC Fórum már linkelt cikkében olvashatunk részletesebben a megfelelő címszó alatt.
A legnagyobb probléma nyilván a CPU-csere lehet, mert az elég vaskos összeget jelent.
(Kép: Microsoft.com)