Kriminalisztikai szakértők egy kiterjedtebb vizsgálatot követően immár tudják, hogy valójában mik is az ősszel a mexikói törvényhozásnak bemutatott múmiák.
Talán nem meglepő módon kiderült, hogy a “leletek” nem idegenek maradványai, és mellesleg nem is torták – mint arra egy ismert, mémesült videó utal:
Who made this? 🤣 pic.twitter.com/fuyvYVdic7
— John Greenewald, Jr. (@blackvaultcom) September 15, 2023
Korábban az ismert tudós és tudomány-magyarázó, Neil deGrasse Tyson is elmondta, hogy felkérték, hogy vizsgálja meg személyesen a testeket, de erre ő nem volt hajlandó, mivel nem ez a szakterülete. Neil deGrasse Tyson röviden összefoglalta azt is, hogy egy ilyen szenzációs kijelentés esetén milyen szigorú tudományos megközelítésre és vizsgálatokra lenne szükség – minderről, és az egész ügy legutóbbi állásáról a lenti cikkünkben írtunk:
Most azonban lezárult egy alaposabb vizsgálat az ügyben, és amint azt Peru ügyészi irodája bejelentette, a leletek valójában bábok, amik papírból, ragasztóból, fémből, valamint állati és hátborzongató mód: emberi csontok kombinációjából készültek – írja a New York Post.
Mint azt Flavio Estrada, a nyomozást vezető kriminalisztikai régész elmondta: ezek a figurák nem ősi tárgyak, hanem modern “alkotások”, amelyek állati csontok és kortárs szintetikus ragasztók felhasználásával készültek. Estrada külön kiemelte, hogy ezek tehát nem földönkívüli lények. A szakértők egy sajtótájékoztató során bemutatták az immár színes öltözékbe öltöztetett bábokat (legalábis az egyik valamiért ilyen öltözéket kapott), és ekkor derült ki az is, hogy a bábok jellegzetes keze emberi csontok felhasználásával készült.
A legfontosabb válasz tehát megszületett: nem, ezek valóban nem földönkívüliek. Azonban ezzel együtt rengeteg új kérdés bukkant elő: miért készültek ezek a figurák, honnan származnak az emberi csontok, és ki készítette őket. A bábok tulajdonviszonyáról túl sok nem derült ki: annyit tudni, hogy egy mexikói állampolgárnak szállították volna ki őket, mielőtt a vámhatóság lefoglalta.
Kérdéses az is, hogy egyáltalán miért támogatták a bábok földönkívüli eredete mellett kardoskodó Jaime Maussant szakértői vélemények, amelyek, mint az ismert, még olyat is állítottak, hogy a bábok DNS-ének 30 százaléka ismeretlen eredetű (aminek már akkor sem volt túl sok értelme). Ráadásul az már az akkori képalkotó eljárásokkal készült felvételekből is fel kellett volna, hogy tűnjön, hogy a figuráknak nincsenek belső szerveik, ahogy bordáik sem. Már csak azért is gyanús volt az egész sztori, mert Maussannak korábban már volt egy ehhez nagyon hasonló ügye: 2015-ben ugyanis bemutatott egy “idegen-maradványt”, amiről később kiderült, hogy az valójában egy kétéves őslakos gyermek holtteste.
Azonban ebben az esetben tehát kiderült az is, hogy ezek nem csak nem idegenek, de nem is prekolumbiánus régészeti leletek, ahogy azt páran korábban hitték, és ami miatt egyébként a perui kulturális miniszter büntetőfeljelentést tett, mivel a lelet ugye átkerült valahogy Peruból Mexikóba. A figurák viszont a vizsgálatok szerint modern alkotmányok, és talán a legégetőbb kérdés velük kapcsolatban jelenleg, hogy honnan származnak a készítésükhöz felhasznált emberi csontok.