Bár különféle digitális pénzek hivatalos bevezetésével sok nemzet kormánya kísérletezik, de El Salvador az első ország a világon, ahol a bitcoint tették az ország második törvényes fizetőeszközévé és ennek első lépései során történtek kisebb botlások, amire a lakosság nem reagált igazán pozitívan.
A kriptovaluták egyik legnagyobb problémája, a működtetésüket biztosító blokklánc technológia és a kriptobányászat energiaintenzív jellege mellett, a piaci értékük állandó és nagyfokú ingadozása, amelyre sokszor akár egy-egy Twitteren megosztott bejegyzés is azonnali hatással lehet. Az El Salvador-i lakosok közül sokan már napokkal ezelőtt az utcára vonultak és tüntetéssel fejezték ki nemtetszésüket a tervezett bevezetéssel szemben, többen ugyanis úgy vélték, hogy az ígért előnyök, például az, hogy a bitcoin használata esetén nem kell átutalási díjakat fizetni a bankoknak, elsősorban a külföldi befektetők számára lesz előnyös, míg a szegényebb lakosok nem fogják igazán megérezni a pozitív hatásokat, sőt, a bitcoinban gyűjtött tartalékaik is veszélybe kerülhetnek az árfolyamingadozások által okozott bizonytalanság miatt.
A kriptovaluta pedig nem cáfolt rá az első napon a hírére és vele kapcsolatos félelmekre: értéke több mint 52 000 dollárról 46 000 dollár körüli szintre esett vissza, a nap folyamán egy ponton azonban mindössze 42 921 dollárt ért egy bitcoin a Wall Street Journal hírei szerint. Ez nem jelentett jó hírt El Salvador számára, mivel a kormány éppen tegnap jelentette be, hogy az ország összesen 400 bitcoinnal rendelkezik, de a mai napon további 150-et vásároltak, kihasználva az alacsony árakat.
Buying the dip ?
150 new coins added.#BitcoinDay #BTC??— Nayib Bukele ?? (@nayibbukele) September 7, 2021
Az árfolyamingadozás csak egyike volt a felmerülő problémáknak, a technológiai felkészületlenség is megnehezítette a kriptovalutához, pontosabban az azt tartalmazó digitális tárcához, a Chivo Wallethez való hozzáférést, mivel, ahogy a nap kezdetén kiderült, több szolgáltató nem tette elérhetővé az alkalmazást a platformján. Miután az ország elnöke, Nayib Bukele Twitter üzenetben kérte a cégeket, hogy változtassanak ezen a helyzeten, az Apple és a Huawei is reagált és megjelentette a tárcát, azonban, ahogy azt a Huawei szóvivője a Reutersnek elmondta, az alkalmazást egyelőre nem sokan töltötték le, kevesebb mint ezer ember élt a lehetőséggel.
Release him! ?@Apple, @Google, @Huawei #BitcoinDay #BTC?? https://t.co/pE3LPtj9Uo
— Nayib Bukele ?? (@nayibbukele) September 7, 2021
A tüntetések pedig tovább folytatódtak, körülbelül ezer ember vonult a Legfelsőbb Bíróság épülete elé, hogy az új szabályok visszavonását követelje. Több tüntető véleménye szerint a kriptovalutát lehetséges, hogy pénzmosási célokra használják majd bűnözői szervezetek, így a fizetőeszközként való bevezetése csak megkönnyíti a tevékenységeiket.
A boltok, cégek és szolgáltatók számára kötelező lesz elfogadni a bitcoinban való fizetéseket és a lakosok az adójukat is fizethetik bitcoinban, de egyelőre nagy kérdés, hogy valóban elterjed-e a kriptovaluta használatának szokása az országban, vagy a kísérlet csak egy érdekes epizódnak bizonyul, amely az El Salvador-i kormány várakozásával ellentétben hónapok alatt sem nyer nagyobb lendületet, mint amivel a mai napon elindult.
(Fotó: Getty Images/picture alliance)
További cikkek a témában:
Mától, elsőként a világon, egy ország törvényes fizetőeszköznek ismeri el a bitcoint
Egy augusztusi felmérés szerint El Salvador lakosainak jelentős része nem ismeri elég jól a kriptovaluta működését, de mától mégis hivatalos fizetőeszköznek számít a kriptovaluta az országban.
Már a vulkánból is bitcoin folyik
Az első ország, ahol hivatalos fizetőeszköz a geotermikus energiával bányászott bitcoin, élet a tűzhányók, és az MS-13 árnyékában. Salvador különös története a digitális korban.
Félmilliárd forintot ad vissza egy kábítószer-kereskedőnek a svéd állam, mert emelkedett a bitcoin árfolyama
Néha egészen fura precedenseket produkál, amikor a jogalkotók nem tudják időben lekövetni a technológiai fejlődést.